Ağız Kokusu Hastalık Habercisi

11.01.2021
349
Ağız Kokusu Hastalık Habercisi

Prof. Dr. Ümit Ertaş, yaptığı açıklamada ağız kokusunun birçok hastalığın habercisi olabileceğini dile getirerek konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: ‘Ağız kokusunun sosyal yönü çok önemlidir ve bu durum aile içinde huzursuzluklara, boşanmalara ve toplumdan dışlanmaya hatta işten atılmaya kadar bile gidebilir. Ağız kokusu illa ağızdan gelmek zorunda değildir.

Vücuttaki bir hastalık da ağız kokusuna neden olabilir. Bu nedenle ağız kokuları vücuttaki hastalığın habercisidir. Diş hekimliği merkezinde hastanın ağzının neden koktuğunu tespit ediyoruz. Ağız kokusuna neden olan şeyler arasında diş ve diş etleri, bademciklerin çukur olması, dilin tüylü olması, tümörler, diyabet, mide ve bağırsak hastalıkları vardır.

Ağız kokusunun sosyal bir olay olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ümit Ertaş, sözlerine şunları da ekledi: ‘Ağız kokusu öyle büyüktür ki bazılarının odasına bile giremezsiniz. Ağzı kokan kişilerin yanına 1 metreden fazla yaklaşılmaz. Burada yapılması gereken şey önce bir diş hekimine gitmek ve ardından da kulak, burun ve boğaz doktoruna gitmektir. Böylece kokuya neden olan bütün unsurları tedavi edebilirsiniz. Ağzı kokan kişiler durumunun farkında değildir. Bu nedenle onlara durumu uygun dille anlatılmalıdır.’

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.