Böbrek Sağlığını Koruma Yolları Nelerdir?

09.01.2022
342
Böbrek Sağlığını Koruma Yolları Nelerdir?

Böbrek hastalıkları yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, göz kapaklarında şişlikler gibi bir çok belirti ile kendini gösterebiliyor.

Memorial Ankara Hastanesi Nefroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Kayser Çağlar, “12 Mart Dünya Böbrek Günü” öncesinde böbrek sağlığını koruma yolları hakkında şu bilgileri verdi: En önemli risk faktörleri “Böbreklerin temel fonksiyonu vücutta oluşan artık ürünleri ve fazla sıvıyı uzaklaştırmaktır. Bu işlem vücut kimyası için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra böbrekler kan basıncını düzenleyen hormonları salgılar, vücudumuzdaki D vitaminini aktif hale getirir ve kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan hormonu salgılar. Çeşitli hastalıklar ve bazı ilaçların yanlış kullanımı sonucunda ortaya çıkabilen ‘akut böbrek yetmezliği’ böbrek fonksiyonlarının ani olarak azalmasıdır. Böbrek fonksiyonlarının daha uzun zaman içerisinde geriye dönemeyecek şekilde azalması ise ‘kronik böbrek yetmezliği’ olarak adlandırılır.

Diyabet ve tansiyon hastaları, ileri yaştaki bireyler ve ailesinde böbrek hastalığı öyküsü bulunan kişilerin böbrek hastalıklarına yakalanma riskleri daha fazladır. Böbrek hastalığının teşhisinde kullanılan yöntemler; kan basıncı ölçümü, idrar testi, kan tahlilleri ve böbreğin radyolojik olarak görüntülenmesidir.

Neler Yapılmalı?

Düzenli egzersiz yapmak
Vücut ağırlığını kontrol altında tutmak
Tansiyonu ve kan şekerini kontrol altına tutmak
Dengeli beslenmek
Sigara kullanmamak
Alkol tüketimini sınırlandırmak
Yeterli miktarda sıvı almak
Yılda bir hekim kontrolü yaptırmak
Bilinçsiz ilaç tüketiminden uzak durmak
Ailedeki hastalık öykülerini bilmek ve bunlara göre önlemler almak
Kan basıncı ölçümü yaptırmak
Tuz tüketimini azaltmak

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.