İkinci sınıf bir az kalori diyeti

07.12.2021
340
İkinci sınıf bir az kalori diyeti

Sears’ın diyetiyle ilgili son eleştirimiz, bu diyetin kimse tara­fından, hatta kendisi tarafından bile uygulanamayacak dere­cede kalori kısıtlamasına dayandığıdır. Dr. John Mcdougall ve diğer kişiler, Zone …

Sears’ın diyetiyle ilgili son eleştirimiz, bu diyetin kimse tara­fından, hatta kendisi tarafından bile uygulanamayacak dere­cede kalori kısıtlamasına dayandığıdır. Dr. John Mcdougall ve diğer kişiler, Zone diyetini kimsenin uzun süre sürdüremediğine dikkat çekmişlerdir.

Kitabında yazdığına göre Barry Sears, 95 kg. ağırlığmdadır ve boyu 195 cm.dir. Kendi hesaplarına göre onun için en uygun ölçü olduğu için günde 100 gram protein yediğini söy­lemektedir. İyi bir sağlığın anahtarı olduğunda ısrar ettiği 30:40:30 oranına dayanarak, uyguladığı Zone diyetinin aşağı­daki gibi olduğunu bulabiliriz:
100 gram protein = 400 kalori
44 gram yağ = 400 kalori
133 gram karbonhidrat =530 kalori
TOPLAM 1,330 kalori

Bütün aşırı kalori kısıtlaması yapan diyetlerde olduğu gibK 195 cm.lik aktif bir erkek ne kadar süre boyunca bu şekilde yiyebilir? Sears’ın kendi diyetini uzun süre boyunca sürdüre-mediği açıktır; son dört senede sadece 16 kg. verdiğini kendisi de kabul etmektedir.

Eğer Sears günde 1,330 kalori tüketiyorsa ve boyu da 1,95 ise, kalori ihtiyacı, üstelik egzersiz yapmadığı durumda, günde 2,400 kalori civarındadır; yani günde 1,000 kalorilik bir eksiği vardır. Bir pound (453 gr.) yağ 3,500 kalori eder, bu durumda Sears kendi diyetini uyguladığında haftada 1 kg. vermeliydi. Kendi diyetini dört senedir uyguladığını söylediğine göre, 180 kg.’dan fazla kilo vermeliydi! Sears’la tartışması sırasında McDougall ona sordu: Diyetinize 270 kilonun üstündeyken mi başladınız? Doğanın kanunlarını nasıl yendiniz? Yoksa kendi diyetinizi sürekli uygulayamadınız mı?

Yılda 4 kilodan fazla vermediğinden, günde en az 2,300 kalori tüketmiş olmalıdır. Eğer kendi kurallarını uyguluyorsa, 30:40:30 oranına göre 173 gr. protein ve 77 gr. yağ yemelidir. Bu da aşırı fazla protein ve fazla yağ yediği anlamına gelir. Sears günde 44 gr.dan fazla yağ yediğini inkar etmektedir; eğer doğruyu söylüyorsa, sadece 100 gr. protein ve 44 gr. yağ yiyor demektir öyleyse günde karbonhidratlardan 1,500 ka­lori tüketmelidir. Bu durumda, yüzde 17 protein, yüzde 17 yağ ve yüzde 66 karbonhidrat alarak Zone oranına uymamış olur. Sears büyük olasılıkla kendi diyetini değil, bu kitapta öneri­lene benzer yüksek karbonhidratlı bir diyeti uygulamaktadır. Sears bu sorulara cevap verememiş ve konuyu değiştirmiştir.

Hayvansal gıda tüketimi ile kalp hastalığı ve kanser ara­sında net ve doğrusal bir ilişki vardır. Sears’ın önerdiği gibi, günlük kalori alımının yaklaşık yüzde 60′ını yağ ve proteinden sağlama hedefi, onun diyetini izleyenleri dünya çapında en fazla oranda hayvansal ürün tüketimine yöneltmektedir. Bu­nunla bağlantılı olarak, bu kişiler Amerikalıları etkileyen has­talıkların kendilerinde yüksek oranlarda görülmesine de hazır­lıklı olmalıdırlar.

Bunun tersine, hayvansal gıdalarla ilgili mesajımı tamamen net olması için tekrarlıyorum: Hayvansal yiyeceklerin aşırı tüketiminin tehlikeli olduğu tekrar tekrar kanıtlanmaktadır. Bir kişinin toplam kalorilerinin yüzde 10′undan azı hayvansal gıdalardan sağlanmalıdır. Bu noktada tamamen vegan bir diyet uygulamanın uzun ömür avantajı sunduğuna dair yeterli kanıt yoktur. Bununla birlikte bilimsel literatür, hayvansal gıda tüketimini haftada bir ya da iki porsiyon gibi az bir miktara indirmenin uzun ömür avantajı sağladığını göstermektedir. Bütün epidemyolojik araştırmalarda bulunan en tutarlı sonuç, diyetteki sebze ve meyve tüketimi arttıkça, kronik hastalık­ların ve erken ölümün azaldığıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.