Evliliklerde ilk 5 Yıl

31.03.2021
520
Evliliklerde ilk 5 Yıl

Evliliklerde ilk 5 yıl önemlidir. Hatta yapılan evlilik ölçekleri sonuçlarına göre her 5 yılda bir evlilikler tehlikeli sürece giriyor. Peki neden 5 yıl? Oxford Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı 18 ila 70 yaş arasındaki evli çiftleri teste tabi tuttu. Araştırmanın sonucunda ise evlilik denen kurum hakkında tüm hakikatler ortaya çıktı. Bu araştırmaya göre ilk 5 yıl evlilikler için çok önemlidir. Evlilik uzun sürdükçe mutluluktan duyulan hazzın da azaldığı sonucu ortaya çıkmış. Yapılan araştırmaya göre erkeklerin evliliklerinde daha mutlu ve hallerinden memnun olduğu ortaya çıkmış. Aslında bu anket, evlenmek için çıldıran kadınların da evlendikten sonra mutsuz oldukları ortaya çıkarmış oldu böylece.

Yani erkekler evlendikleri için daha memnunlar. Anketin en ilginç sonuçlarından biri de eğitim düzeyinin evlilik doyumunu etkilemediği sonucudur. Yani ilkokul mezunu olan çift ile lisansüstü eğitim almış çiftlerin eğitimlerinin evlilik doyumunu etkilemediği sonucuna ulaşılmış. Evliliklerde ilk 5 yıl evlilik doyumunun daha yüksek olduğu, evlilikler uzadıkça bu doyumun azaldığı ortaya çıktı. Tanışarak evlenenler, görücü usulü evlenenlere göre daha mutlu çıktı. Evli çiftlerin evliliklerinden mutluysa doyumları da yüksektir. Üstelik evli çiftlerin sağlığı da bekar ya da boşanmış olanlara göre daha iyi çıktı. Yapılan araştırma ayrıca evliliğin kişileri mutlu ettiğine işaret ederken, mutlu insanların da evliliğe daha yatkın olduğunu ortaya çıkardı.

Evlilik ve mutluluk ilişkisi bu araştırma sonucunda ortaya kondu. İyi bir evlilik kişilere hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak belli avantajlar sağlıyor. Evlilik iyiyse yaşama güzel anlamlar katıyor ve bireylere sosyal destek sağlıyor. Evlilik doyumu testi sonuçlarını etkilemeyen faktörler ise şunlardı: Eğitim düzeyi, evlenme yaşı, sahip olunan çocuk sayısı, yaş farkı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.