Bakan Özer, Meb’in birinci moda akademisini ziyaret etti! Usta öğreticilerle sohbet etti

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul’daki Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde açılan ve moda dizaynında klasiği yaşatma yenisi takip etme vizyonuyla dünya çapında modacı ve terziler yetiştirilmesi maksadıyla hayata geçirilen birinci moda akademisini ziyaret etti.

07.04.2023
134
Bakan Özer, Meb’in birinci moda akademisini ziyaret etti! Usta öğreticilerle sohbet etti

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul’daki Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde açılan ve moda dizaynında klasiği yaşatma yenisi takip etme vizyonuyla dünya çapında modacı ve terziler yetiştirilmesi emeliyle hayata geçirilen birinci moda akademisini ziyaret etti.

HABERE İLİŞKİN GÖRÜNTÜ İÇİN TIKLAYIN İZLE

Bakan Özer, ziyarette Olgunlaşma Enstitüsü Moda Akademisi’nin faaliyetleri hakkında yetkililerden bilgi aldı, öğretmen ve usta öğreticilerle sohbet etti. Ziyaretin akabinde açıklamalarda bulunan Bakan Özer, olgunlaşma enstitülerinin Türkiye’de geleneğin günümüze taşınmasında yıllardan beri çok kıymetli katkılar sağladığına dikkati çekerek “Özellikle dokuma alanında günlük ömür materyallerinin üretiminde olgunlaşma enstitülerimiz her vakit rehberlik görevi görmüş ve bu nedenle cumhuriyetin kuruluş günlerinden itibaren yerli terzilerimizi, modacılarımızı, tasarımcılarımızı yetiştirme bağlamında da çok kıymetli katkıları olmuştur. Biz de Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak son yıllarda bilhassa yalnızca klasik üretimi değil, birebir vakitte o üretimi yeni ile birleştirerek tekrar kullanıma sokulması, günlük hayatın içindeki o klasik motifleri taşımayla ilgili yeni çalışmalara konut sahipliği yapıyor.” dedi.

Bakan Özer Mebin birinci moda akademisini ziyaret etti

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN EŞİ EMİNE ERDOĞAN’A TEŞEKKÜRLERİNİ İLETTİ

Bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın çok büyük takviyeleri olduğuna işaret eden Özer, Emine Erdoğan’ın olgunlaşma enstitülerinin modernizasyonu, gelenek ve geçmişle geleceği birleştirme işlevini sağlamada çok değerli takviyeleri olduğunu belirterek kendisine teşekkür etti. 

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Moda Akademisi’nin Milli Eğitim Bakanlığının ilk moda akademisi olduğuna dikkati çeken Bakan Özer, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımız kısa müddette çok değerli bir yapıyı koruyarak çok kıymetli bir açılıma imza attılar. Buradaki emelimiz, Türkiye’nin memleketler arası arenada faaliyet gösterecek modacılarını burada yetiştirebilmek. Yani buradaki en son maksadımız yalnızca lokal bir moda akademisi olarak işlev icra eden bir eğitim ünitesi değil, tıpkı vakitte moda ajanslarıyla, bu alanda çalışan tüm ünitelerle entegrasyonu, temasları çok güçlü milletlerarası bir moda akademisini hayata geçirmek. Nitekim bunu yapabilecek kapasitesi de var. Buradaki çalışanlarımız, sürece katkı veren herkes bu manada da çok önemli bir konsantrasyon sağlamışlar. Bu sürece emek veren, buranın bu hâle gelmesine büyük emek veren değerli İstanbul Ulusal Eğitim Müdürümüze ve takımına çok teşekkür ediyorum. Doğal, eşime de teşekkür ediyorum, onun da çok katkısı oldu bu süreçte. Burada çalışan, emek veren tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Akademimizin Türkiye’nin modayla ilgili çok kıymetli bir açılım yapmasına katkı verecek bir merkez olacağına inancım tam. Bu tarafta de Bakanlık olarak her türlü takviyesi sağlayacağız.”

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer

İLK MODA OKULU

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Nazan Suna Alpural ise moda akademisinin, modayı memleketler arası boyutta ele alabilen genç, inovatif, bölümü yakından takip eden, memleketler arası boyuta taşıyabilecek ünlü modacılar geliştirmek için devlet eliyle kurulan birinci moda akademisi olduğunu belirtti. Alpural, şunları söyledi:

“Bu akademi, Türkiye’de ve dünyada örnekleri incelendiğinde Ulusal Eğitim Bakanlığının önderliğinde genç yetenekleri keşfedebilecek birinci moda okuludur diyebilirim. Keşfedilmeyi bekleyen, yaratıcı, dünyada öncü moda okullarına gidemeyen, maddi gücü olmayan şahıslara işte biz devlet eliyle bugün burada eğitimler vereceğiz. Büsbütün fiyatsız olacak. Moda tasarım alanının öncülerini yetiştirebilecek, milletlerarası boyutta ele alabilen en uygun moda akademisiyiz, diyebilirim.”

İlk moda okulu

1894 yılında inşa edilen ve onarımı 2020 yılında tamamlanarak kuruma verilen tarihî binada bilgisayarlı kalıp sınıfları, dikiş uygulama sınıfları, döner sermaye üretim atölyesi, tanıtım ve pazarlama ofisi, hibe müzesi, butik çikolata imalat atölyesi bulunuyor. Ziyarette Bakan Özer’e eşi Nebahat Özer, Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener ile İstanbul Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da eşlik etti.

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.