Yüz biçimine nazaran güneş gözlüğü nasıl seçilir? Hangi yüz tipine hangi gözlük yakışır?

Bahar ve yaz aylarında kombinlerin vazgeçilmezi haline gelen güneş gözlüklerini satın almadan evvel yüz formunuza nazaran size uygun modelleri belirleyebilirsiniz. Böylelikle vakit kaybetmeden şık ve kusursuz bir görünüme çarçabuk ulaşabilirsiniz. Pekala yüz haline nazaran güneş gözlüğü nasıl seçilir? Yüz tipine nazaran güneş gözlüğü nasıl alınır? İşte ayrıntılar….

25.04.2023
193
Yüz biçimine nazaran güneş gözlüğü nasıl seçilir? Hangi yüz tipine hangi gözlük yakışır?

Bahar ve yaz aylarında kombinlerin vazgeçilmezi haline gelen güneş gözlüklerini satın almadan evvel yüz biçiminize nazaran size uygun modelleri belirleyebilirsiniz. Böylelikle vakit kaybetmeden şık ve kusursuz bir görünüme çarçabuk ulaşabilirsiniz. Pekala yüz haline nazaran güneş gözlüğü nasıl seçilir? Yüz tipine nazaran güneş gözlüğü nasıl alınır? İşte ayrıntılar….

Zamansız bir modül olarak karşımıza çıkan güneş gözlükleri değişen cam kaliteleri, çerçeveleri, boyutları, renkleri ve farklı dizaynlarıyla her üslup ve her yaş kümesinin vazgeçilmez aksesuarı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra sırf bir aksesuar olarak değil, gözleri güneşin ziyanlı ışınlarından koruyan değerli bir kesim olan güneş gözlüklerini satın almadan önce UV, UVA, UVB ışınlara karşı korunaklı olup olmadığını yeterli bir formda araştırmak gerekiyor. Yanlışsız güneş gözlüğü seçmek için birçok ögesi göz önüne alıyoruz fakat çoğumuz yüz biçimimize nazaran seçim yapmayı es geçiyoruz. Gelin, yüz biçimine nazaran güneş gözlüğü seçmenin tesirli yollarına birlikte göz atalım.

YÜZ HALİNE NAZARAN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL SEÇİLİR?

Güneş gözlüğü satın almadan evvel yüz formunuzu yanlışsız bir biçimde belirlemeli ve yüz tipinize nazaran uygun olan modellere yönelmelisiniz. Yüz şekilleri yuvarlak, oval, kare/dikdörtgen, elmas, üçgen ve kalp olarak ayrılmaktadır.

Yüz şekilleri
  • YUVARLAK YÜZ HALİNE NAZARAN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

Yüzünüzün uzunluğu ve eni yanlışsız orantılı ise yuvarlak yüz şekline sahip olabilirsiniz. Birebir vakitte dolgun yanaklar yuvarlak yüzün en bariz işaretidir. Şayet yuvarlak bir yüze sahipseniz bu noktada yuvarlak model gözlüklerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Yüzünüzün daha keskin, uzun ve besbelli bir hatta sahip olması için kedigözü, köşeli, dikdörtgen ya da kare model gözlüklerle zıtlık yakalayabilirsiniz. Tıpkı vakitte koyu renkli gözlükler yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlayabilir.

Yuvarlak yüz modeline nazaran güneş gözlüğü seçimi
  • KARE YÜZ HALİNE NAZARAN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ 

Yüzünüzün uzunluğu ve genişliği çabucak hemen benzerlik gösteriyorsa ve alın, çene, elmacık kemikleriniz ortasındaki uzaklık tıpkı orandaysa kare yüz şekline sahip olabilirsiniz. Epey keskin çizgilere sahip olan bu yüz biçimindeki şahısların geometrik çerçeveli ve kare halli güneş gözlüklerinden uzak durmaları gerekmektedir. Yüzünüzün sınırlarını yumuşatmak için yuvarlak çerçeveli ve kedi gözü şekli gözlükleri tercih edebilirsiniz. Tıpkı vakitte gözlüğünüzün sapını kalın seçerek ve renkli camlara yönelerek eşsiz bir usul oluşturabilirsiniz.

Kare yüz modeline nazaran güneş gözlüğü seçimi
  • OVAL YÜZ HALİNE NAZARAN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ 

Yuvarlak yüze oranla daha keskin bir çenenin ön planda olduğu oval yüz şeklinde, yüzün eni ve uzunluğu gerçek orantılıdır fakat çeneye hakikat incelen uzayan bir yapı kelam mevzusudur. Neredeyse her gözlük modelinin yakıştığı oval yüz yapısına sahip şahıslar, büsbütün ferdî üsluplarına nazaran tercih yapabilir. Lakin yumuşak köşeli kare gözlükler ve kalın çerçeveler oval yüz tipi için ülkü bir seçim olacaktır.

Oval yüz modeline nazaran güneş gözlüğü seçimi
  • ELMAS YÜZ FORMUNA NAZARAN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ 

Elmacık kemiklerin ön planda, alnın dar ve çenenin küçük, sivri olduğu yüz tipi elmas yüz hali olarak isimlendirilmektedir. Sıklıkla rastlanmayan bu yüz tipinde gözlük seçerken alnın ve çenenin geniş görünmesine odaklanmanız gerekmektedir. Bunun için üst kısmı ağır ve köşeleri vurgulu güneş gözlüklerine yönelebilirsiniz. Birebir vakitte farklı dizaynlar ve moda haftasındaki görünümleri andıran gözlük tiplerine talih verebilirsiniz.

Elmas yüz modeline nazaran güneş gözlüğü seçimi
  • KALP YÜZ FORMUNA NAZARAN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ 

Alın kısmı geniş lakin çeneye hakikat daralan yüz tiplerinin kalp yüz şekline sahip olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu tip yüzlerde alın ve yanaklar geniş bir formdadır ve gözlük seçiminde alın ve çeneyi dengeleyecek seçimlere yönelmek gerekmektedir. Bunun için alt kısmı daha geniş çerçevelere baht vererek dikkati çeneye yanlışsız çekebilirsiniz. Ayrıyeten küçük, yuvarlak çerçeveler de kalp yüz hali için ülkü bir görünüm oluşturmaya yardımcı olur.

Kalp yüz modeline nazaran güneş gözlüğü seçimi
  • ÜÇGEN YÜZ HALİNE NAZARAN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ 

Kalp yüz tipinin neredeyse tam zıddı olan üçgen yüz şeklinde alın dar, çene ve yanaklar ise geniş formdadır. Bu yüz haline sahip olan şahısların düşük saplı çerçevelerden uzak durmaları epey değerlidir. Burada çene ve alın ortasındaki dengeyi sağlamak için pilot tipi gözlükler ve kedi gözü modelleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Birebir vakitte desenli gözlüklerden de uzak durmanızda yarar var.

Üçgen yüz modeline nazaran güneş gözlüğü seçimi
ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.