SIRT AĞRISI NASIL GEÇER?

10.01.2022
214
SIRT AĞRISI NASIL GEÇER?

Hemen hemen herkes çeşitli sebeplerden sırt ağrısı yaşamıştır. Yanlış bir pozisyonda uyumuş olabilirsiniz. Bir ağırlık kaldırırken belinizi incitmiş veya bir kaza sırasında sırtınıza darbe almış olabilirsiniz. Fakat çoğu zaman sırt ağrısının sebebi uzun süre oturmak ve yeterince hareket etmemektir.

Sırt ağrıları ile mücadele etmekte bilinmesi gereken en önemli şeylerden birisi sırt ağrılarının çoğunlukla hareketsiz yaşam biçimlerimizden beslendiğidir. Düzenli egzersiz yapmak ve hareketsiz yaşam biçiminden olabildiğince uzaklaşmak gelecekte sırt ağrısı çekmenizi önler. Bu genellikle bilinse de sırt ağrısı başladıktan sonra yapılması gerekenler yeterince bilinmiyor.

Yatak istirahatinden kaçının.

Sırt ağrısı yaşamaya başladığınızda ağrılar sizi hareketsiz durmaya ikna edebilir ama bu hareketsizlik rahatsızlığınızın ilerlemesine sebep olur. Yapabildiğiniz kadar aktif olmaya ve hareket etmeye çalışın. Ağrıya rağmen hareket edebilmek son derece önemlidir. Şiddetli ağrılarda bir fizyoterapi uzmanı ile görüşüp uygun hareket biçimlerini öğrenebilirsiniz. Tek başınıza yapabileceğiniz en uygun hareketlerden birisi yürümektir.

Duruş pozisyonunuzu düzeltin.

Otururken, yürürken, ayakta dururken ve hatta gündelik işlerinizi yaparken postürünüzün doğru olduğundan emin olun. Doğru duruş pozisyonunda omurganızın herhangi bir yöne doğru eğik olmaması gerekir. Yanlış duruş pozisyonları alışkanlık haline gelebilir ve uzun vadede ciddi ağrılara yol açabilir. Bunula birlikte var olan ağrınızın ilerlemesine sebep olur. Yatağınızda oturup eğilmiş bir pozisyonda bilgisayar ekranına veya telefona bakmayın. Uzun süre oturmanız gerekiyorsa konforlu bir koltuk veya sandalye seçin ve masanız ile uygun boyda olmasına özen gösterin. Belirli aralıklarla kalkıp kısa egzersizler yapın. Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa ağırlığınızı belli aralıklarla farklı ayaklarınıza verin ve kollarınızı iki yanınızda doğal pozisyonunda asılı tutun.

Stresten uzak durun.

Stres kasılmalara ve kasta gerginliğe yol açar. Masaj, yoga ve meditasyon gibi seçenekler kaslarınızın gevşemesini sağlar ve sırt ağrınızın daha kontrol edilebilir bir hale gelmesine izin verir. Sizi ve bedeninizi rahatlatan aktiviteler strese dayalı sırt ağrılarını dindirmenize yardımcı olur.

Doktorunuza danışın.

Eğer sırt ağrınız dört haftadan uzun sürdüyse veya gündelik yaşamınıza engel teşkil ediyorsa doktorunuza danışın. Doktorunuz ağrının kaynağını keşfedebilir ve ağrıyı önlemede daha etkili yöntemler tavsiye edebilir. Eğer sırt ağrısı ile birlikte bacaklarda halsizlik, uyuşukluk, titreme gibi belirtiler varsa hemen doktorunuza görünün.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.