Ani Ateş Yükselmelerinin Sebepleri

14.01.2021
429

Sağlıklı ve yetişkin bir insanın ateş seviyesi 36-37 bandında olmalıdır. Bunun üzerine çıkan ateş durumda doğrudan doktora başvurmak oldukça faydalı olacaktır. Bu ani ateş yükselmelerinin nedenleri ise mevsim ve hava değişikliği, vücut içinden atılmamış bir iltihap ya da üşütme olabilir.

Özellikle bademcik iltihaplanması ateşlenmenin en çok meydana geldiği durumlardır. Bu durumlarda ateş 39 dereceyi bularak havaleye bile neden olarak hastanın hayatını tehlikeye sokabilir.

Öte yandan birkaç hafta boyunca yüksek ateş öykünüz varsa bunun sebebi ciddi olabilir. Böyle uzun süreli ateşlenme durumunda tüberküloz bağ dokusu hastalıkları ve kanserler karşınıza çıkma ihtimali vardır. Bu tarz uzun bir ateşlenme durumunda vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz.

Enfeksiyon kaynaklı ateş yükselmesi tanısı koyulup tedaviye başlayan hastalar hala ateşleri düşmüyorsa 20 dakikada bir soğuk duşa sokulabilir. Buz ile ensesine ve anlına baskı yapılabilir. Son olarak soğuk sirkeli su ile tüm vücudu silinebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.