Zayıflama ilaçları

07.12.2021
272
Zayıflama ilaçları

Zayıflama ilaçları, son zamanlarda popüler bir eğilim olmaya başladı. Hepimiz kilo vermeyi cesaretlendirecek bir hap almanın en iyisi olduğu konusunda hem­fikir alabiliriz. Bu hapları denemeyi …

Zayıflama ilaçları, son zamanlarda popüler bir eğilim olmaya başladı. Hepimiz kilo vermeyi cesaretlendirecek bir hap almanın en iyisi olduğu konusunda hem­fikir alabiliriz. Bu hapları denemeyi kim istemez ki?

Bunun kilo vermede en yeni eğilim olduğuna inanmayı isteseniz bile insanlar, kilo verme umuduyla yıllarca ilaç almışlardır. Doktorların yaklaşık kırk elli yıl önce verdikleri amfetamin içeren eski “diyet pilleri”, yüksek düzeyde bağımlılık yarattı ve kalp ile sinir sisteminde yan etkilere yol açtı. Bu bileşimler, obezite tedavisinde kullanılmak için artık önerilmiyor. Bizim aşina olduğumuz diğer ilaçlar ise reçete olmadan eczanelerden kolaylıkla alınabilir ve bu ilaçların çoğunlukla iştahı azalt­tığı bilinmektedir.

Yasalar, ilacın reklamının ya da tanıtımının nasıl yapılacağını düzenlerken hiç kimse doktorun işine karışamaz, herkes reçetelere uymalıdır.

En Çok Görülen Yan Etkiler:
Düzensiz kalp atışları
Yüksek kan basıncı
Kaygı
Baş ağrısı
Hastalık nöbeti
Kalp krizi/felç
Yüksek kolesterol
Bitkinlik/yorgunluk
Halsizlik/baygınlık/baş dönmesi
Safra taşı
Anemi/düşük demir düzeyi
Mide bulantısı
Ölüm

Diyet ilaçları, fazla kilolu ve aşırı şişman olma sınırında olan insanlar için uygun değildir. Bu ilaçların uzun vadeli kullanımının zararlı etkileri, kilo vermenin sağlık açısından yararlarından daha da ağır basabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.