Vejetaryen ya da vegan diyet az bir miktar hayvansal ürün içeren bir diyetten daha mı sağlıklıdır?

07.12.2021
375
Vejetaryen ya da vegan diyet az bir miktar hayvansal ürün içeren bir diyetten daha mı sağlıklıdır?

Kesin bir bilgim yok. Eldeki bulgulara göre, vejetaryene yakın ya da vejetaryen bir diyet en iyisidir. Yaygın Çin -Cornell-Oxford Projesi’nde, katılımcılar hayvansal yiyecek tüketim­lerini haftada …

Kesin bir bilgim yok. Eldeki bulgulara göre, vejetaryene yakın ya da vejetaryen bir diyet en iyisidir. Yaygın Çin -Cornell-Oxford Projesi’nde, katılımcılar hayvansal yiyecek tüketim­lerini haftada bire kadar azalttıkça, kanser oranlannda azal­manın devam ettiği gözlemlenmiştir. Bunun altındaki tüketim için yeterli veri yoktur. Bazı küçük araştırmalar, vejetaryen diyete balık eklenmesinin, büyük olasılıkla balıktan alman DHA yağı sayesinde fayda sağladığım öne sürmektedir.” Büyük olasılıkla aynı fayda, sıkı bir vejetaryen diyette öğü­tülmüş keten tohumu ve ceviz gibi omega-3 içeren yemişlerin tüketilmesiyle de sağlanabilirdi. Balıkta bulunan DHA’dan faydalanmak, ama sıkı bir vejetaryen diyeti uygulamak isti­yorsanız, bitkilerden elde edilen DHA’yı kullanabilirsiniz.

Sıkı bir vejetaryen olsanız da olmasanız da, ideal sağlık ve kanser riskinin azalması için diyetiniz ağırlıklı olarak bitkisel olmalıdır. Vejetaryen ya da vegan bir diyet seçilen yiyeceklere bağlı olarak sağlıklı ya da sağlıksız olabilir, ama çoğu Ame­rikalının diyeti gibi çok fazla hayvansal ürün içeren bir diyet sağlıklı hale getirilemez. Bu ürünlerden vazgeçmek isteme­yenler, hayvansal ürünleri haftada 330 gr. ya da daha az bir miktarla sınırlandırmalıdırlar. Aksi halde, hastalık riski önemli derecede artar. Hastalarımın çoğu evde vegan yiyecekleri yemeyi, haftada bir dışarı çıktıklarında ise hayvansal ürün yemeyi seçiyorlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.