Poşe yumurta nasıl pişirilir? İşte poşe yumurta pişirme teknikleri

Poşe yumurta özel kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Poşe yumurtanın içinin akışkan dışının sert bir katmana bürünmesi öbür yumurta çeşitlerinden ayıran en büyük özelliğidir. Artık size epeyce lezzetli olan Poşe yumurta üretiminin püf noktalarını vereceğiz.

26.04.2023
145
Poşe yumurta nasıl pişirilir? İşte poşe yumurta pişirme teknikleri

Poşe yumurta özel kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Poşe yumurtanın içinin akışkan dışının sert bir katmana bürünmesi öteki yumurta çeşitlerinden ayıran en büyük özelliğidir. Artık size hayli lezzetli olan Poşe yumurta üretiminin püf noktalarını vereceğiz.

Oldukça hassas biçimde pişirilen poşe yumurta, son vakitlerin en tanınan yumurta pişirme usullerinden biri oluyor. İsimi farklı anılsa da Türk mutfağında çılbır olarak anılıyor.  Ama şimdilerde ise spor yapanların ve sağlıklı beslenmek için harekete geçenlerin gözdesi. Yağsız bir formda suyun içinde pişirilen poşe yumurta, içinin pişmemesi nedeniyle epeyce hassas oluyor.

Poşe yumurta

Görüntüsünün son derece gösterişli olması nedeniyle sandviçlerin ya da çeşitli yemeklerin üzerine süs olarak dokunuşta da bulunuyor. Kabuksuz bir biçimde pişirilen poşe yumurtanın kıvamında pişirmek ise hayli sıkıntı. Bizde sizler için poşe yumurtanın püf noktalarını vereceğiz.

POŞE YUMURTA NASIL PİŞİRİLİR

Poşe yumurta pişirmenin en değerli tekniklerinden birisi su hazırlandıktan sonra yumurtayı evvel küçük bir kaseye kırılmasıdır.

Daha sonra su hafif kaynama belirtisi gösterdiğinde bir kaşıkla suya dairesel hareketler çizip küçük bir girdap oluşturulmalı.

Kaseye kırdığınız yumurtayı oluşturduğunuz girdabın içine bırakmak.

poşe yumurta

Poşe yumurtayı suyun içinden almak için  delikli kaşık yahut kevgir kullanmayı ihmal etmeyin.

Poşe yumurtanın pişmesini suyun içinden almak için muhakkak bir vakit yoktur. Yalnızca deneyimle alakalıdır.

Fakat poşe yumurtanın  sarısı tam manasıyla akışkan ve beyazı yumuşak bir biçimde istiyorsanız 3 dakika; biraz daha sert istiyorsanız bu mühlet 4 dakika olarak kâfi olacaktır.

Afiyet olsun…

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.