KEPÇE KULAĞIN TEDAVİSİ NEDİR?

09.01.2022
224
KEPÇE KULAĞIN TEDAVİSİ NEDİR?

Okul yıllarında birçok kişi kepçe kulakarı sebebiyle alay konusu olmuştur. Okul çağında eğlenme amaçlı yapılmış olan bu şakalar kişinin hayatını ruhsal açıdan olumsuz etkiliyor. Bu dönemde yaşadığı psikolojik travmayı atlatamayan kişiler de soluğu estetik merkezlerinde alıyor.

Estetik ameliyatların psikolojik açıdan kişinin kendisin mutlu hissetmesinde büyük yardımı olduğunu aktaran Prof Dr Erol Kışlaoğlu, özellikle kepçe kulaklı kişilerin ameliyat için son yıllarda daha çok başvurduğunu belirtti.

Neden Kepçe Kulak Operasyonu

Teknolojinin gelişmesi ile düzeltilmesi çok zor olan kusurlar bile ortadan kaldırılabiliyor. Hastaların bir çoğu bu konu ile ilgili çocukluk yılarına ait birçok psikolojik travma atlatmış olabiliyor. Kulakta sağlık olarak bir sorun yoksa da estetik açıdan olan kusurlar kişiyi son derce mutsuz ediyor.

Genelde okul döneminde alay konusu haline getirilen kepçe kulak sorunu kişinin ilerleyen yıllarında karşısına çıkabiliyor.

Son dönemde özellikle estetik cerrahinin yaygınlaşmasıyla da birçok kişi daha önceden yaptırmaktan çekindikleri birçok işlemi daha rahat uygulattrıabiliyorlar. Ayrıca rekabetçi iş ortamı ve kariyer kaygısı da bu konuda etkili oluyor.

Kepçe Kulak Operasyonu

Kepçe kulak düzeltilmesi, lokal anestezi ile 1 saat içinde yapılır. Kulak arkasından kesi yapılır, kıkırdak üzerinde açıyı daraltacak ve normale getirecek bir kıvrılma sağlayarak kıkırdak dikilir. Ayrıca kulak kıkırdağı kulak arkasındaki kafa kemiğinin zarına tespit edilerek açının tekrar açılması önlenir. Kesi yeri katgüt ile dikilerek, özel bir pansumanla kulak kalıba alınır. 3. gün bandajlar açılarak hasta banyo yapabilir. Kulak arkasını oksijenli su ile silerek açık bırakılır. Hasta’nın 1 ay boyunca, tenisçi bandı takarak kulak kıkırdağının yeni açısında sertleşmesi sağlanır. Kulaktaki ödem ve morluklar 1 hafta içinde geçer. Hasta 3. gün normal hayatına dönebilir.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Prof. Dr. Erol KIŞLAOĞLU

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.