NASIL İYİ BİR İNSAN OLUNUR ?

12.08.2022
183
NASIL İYİ BİR İNSAN OLUNUR ?

Bazen iyi bir insan olmak zor olabilir, fakat herkes iyi bir insan olmak ister. İyi bir insan olmak için kişisel gelişim çok önemlidir. Bunun yanında iyi bir insan olmak için izleyebileceğiniz bazı adımlar vardır.

1-Nezaket

İyi bir insan olmak, nezaketle hareket etmek anlamına gelir ve araştırmalar, nezaketin beyninizi olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Bireysel nezaket eylemleri, oksitosin ve endorfin salınımını tetikliyor ve yeni sinirsel bağlantıların yaratılmasını sağlıyor. Nazik olmak, kendi kendini güçlendiren bir alışkanlıktır. Nazik olmanın iyi hissettiren hissini arzularız, böylece bir nezaket eylemi kolayca diğerine yol açabilir.

2-Olumlu Bakış Açısı

Olumsuz düşüncelerle dolu bir bakış açısıyla iyi bir insan olmak zor olabilir. Kendinizi birisini eleştirirken bulduğunuzda, daha olumlu bir zihniyet benimsemeye çalışın. Durumu nasıl yeniden çerçeveleyebilir ve daha iyimser olabileceğinize odaklanın. Örneğin, bir iş arkadaşınız bir hata yaparsa, onun işini eleştirmeden önce durun. Belki de hatalarını, mükemmel olmadıkları için onlara kızmak yerine, onlara yardım etme fırsatı olarak görerek işe başlayabilirsiniz.

3-Dürüstlük

Kendinize ve değerlerinize sadık kalın. Dürüst olurken yine de kendini güzel bir şekilde ifade edebilirsin. Güçlü ve adil sınırlar belirlemek, zihinsel ve duygusal sağlığınıza dikkat ettiğiniz anlamına gelir.2 Başkalarına karşı iyi davranmak, kendinizi güvende ve saygın hissettiğinizde daha doğal gelebilir.

4-Kişisel Davranış

Kendimize nasıl davrandığımız, kendimizle konuşmamız da dahil, başkalarına nasıl davrandığımızda önemli bir rol oynar. Kendimize iyi davranmazsak, başkalarına iyi davranmak daha zor olabilir. Kendinizle nasıl konuştuğunuza ve bir şeyler ters gittiğinde nasıl tepki verdiğinize dikkat edin. Kendimize karşı sabır ve nezaket uygulayarak, başkalarına karşı iyi olmayı kolaylaştırırız.

5-Açık Fikirlilik

Hayat değişimlerle doludur. Bize uygun olmayan fikirler, durumlar veya insanlarla karşı karşıya kaldığımızda, kibar olmayı zorlaştıran olumsuz duygular ortaya çıkabilir. Açık fikirlilik, bilgileri yargılamadan öğrenmek ve özümsemek için temel bir niteliktir. Açık fikirli olmak, sakin ve rahat kalırken bilmediğiniz alanlarda gezinmenize yardımcı olabilir. Kendinizle ve çevrenizle barışık olduğunuzda iyi olmak çok daha kolaydır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.