Kuru Ciltlilerin Uzak Durması Gerekenler

Kuru ciltli insanların cildi normal yada yağlı ciltlere göre daha hızlı yaşlanır, kurur ve pul pul olur. Kuru ciltler ayrıca makyajı daha zor tutan bir cilttir. Kuru cilde sahip olan insanların su bazlı makyaj malzemeleri kullanmaları gerekir. Ancak kullanılmaması gereken maddeleri genelde çoğu insan bilmez. İşte uzmanların kuru ciltli kişilerin uzak durması gerektiğini açıkladığı 5 madde

Retinoidler:
Retinod genelde akne, sivilce, sedef hastalığı tarzındaki cilt hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Retinoidlerin kurutma etkisi vardır. Bu sebeple kuru ciltlere retinoid tedavisi uygulanırsa cilt ciddi bir zarara uğrar. Cilt tahriş olur, hasar görür. Bunun için cildi kuru olanların retinoidden uzak durması gerekmektedir.

Benzoil Peroksit:
Benzoil peroksit akne tedavisinde kullanılmaktadır. Bu kimyasal kuru ciltlere uygulanırsa ciltte soyulma,tahriş, kızarıklık, kaşıntı gibi bir çok soruna yol açar.Bu sebeple bu kimyasal maddeden uzak durulması gerekmektedir.

Alkol:
Kuru cildi olan insanlar jel ve losyonlarında alkol bulunmamasına dikkat etmelidir. Kadınların kullandığı bir çok jel ve losyonda alkol bulunmaktadır. Ancak eğer kuru bir cildiniz varsa alkolsüz ürünler kullanmalısınız.

Salisilik Asit:
Salisilik asit ciltteki ölü derilerden kurulmak için kullanılmaktadır. Kuru ciltliyseniz ve peeling yapacaksınız salisilik asitsiz bir ürün seçmelisiniz.

Koku Ve Koruyucular:
İçinde koku ve koruyucu bulunan ürünler alerjilere sebep olmaktadır. Cidiniz eğer tahriş olmuşsa bu ürünler cildinizi pul pul eder.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.