Kira kontratı nedir? 2023 Kira mukavelesi nasıl yapılır?

Konut kiralama sürecinde temel noktalardan biri olan kira kontratı, hem mülk sahibi hem de kiracının haklarını korumak için büyük ehemmiyet arz etmektedir. Pekala kira mukavelesi nedir? 2023 kira kontratı nasıl yapılır? İşte tüm merak edilen soruların karşılığı haberimizde…

01.05.2023
334

Ev kiralama sürecinde temel noktalardan biri olan kira mukavelesi, hem mülk sahibi hem de kiracının haklarını korumak için büyük değer arz etmektedir. Pekala kira mukavelesi nedir? 2023 kira mukavelesi nasıl yapılır? İşte tüm merak edilen soruların karşılığı haberimizde…

Yeni bir meskene taşınırken pek çok faktörü göz önünde bulundurmaya ihtimam gösteriyoruz. Konutun boyutu, formu, pozisyonu ve özelliklerinin yanı sıra en kıymetli bahislerin başında elbette kira mukavelesi yer alıyor. Hem konut sahibi hem de kiracının haklarını koruyarak ileride oluşması mümkün sorunların önüne geçen kira kontratı aslına bakarsanız tüzel açıdan haklarınızı belirlemektedir. Birçok kişi kira mukavelelerinde kesinlikle olması gereken ayrıntıları gözden kaçırabiliyor. Kira kontratı doldururken nelere dikkat edilmeli? Kira kontratı nasıl yapılır? üzere sorular aklınızı kurcalıyorsa hiç endişelenmeyin! Gelin 2023 kira kontratı hakkında bilinmesi gereken her şeyi birlikte adım adım öğrenelim.

KİRA KONTRATI NEDİR?

Mülk sahibi ile kiracı ortasındaki şartların belirlenmesinde değerli bir rol üstlenen kira mukavelesi, iki tarafın da haklarını korumak için imzalanan tüzel bir dokümandır. Türk Borçlar Kanunu’nun 299. maddesi, kira mukavelesi hakkında “Kiraya verenin, bir şeyin kullanılmasını yahut kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği mukaveledir.” sözlerine yer vermektedir. 

KİRA MUKAVELESİ DOLDURULURKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Kiralama süreci gerçekleştirilmeden evvel dikkat edilmesi gereken kimi ögeleri atlamamak haklarınızı korumak açısından epeyce değerlidir. O denli ki kiraya veren kişinin malik olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Bu noktada tapu kaydını görmek yararlı olacaktır.

Kira sözleşmesi

Kira mukavelesinde kiralanan mülke ilişkin hudutlar, eklentiler, bütünleyici kesimler üzere ayrıntılar kesinlikle yer almalı.

Kira mukavelesi örneği

Kiralanan mülkün içerisindeki demirbaşlar eksiksiz ve net bir formda belirtilmelidir. Şayet bu noktayı yanlışsız bir halde yapmazsanız ileride sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Kira kontratında dikkat edilmesi gerekenler

KİRA MUKAVELESİ NASIL YAPILIR?

Kira mukavelesinin imzalanması için belli şartları karşıladığından emin olmak gerekiyor. Bunun için de kesinlikle yer alması gereken hususları sizler için şu biçimde sıralayabiliriz:

  1. Evi kiralamak isteyen kişi şayet bordrolu olarak çalışıyorsa iş yerinden orada çalıştığına dair bir yazı almalı.
  2. Kiralama sürecinde kefil yer alacaksa kesinlikle kontrat imzalanırken kefil olacak kişi de orada olmalıdır. 
  3. Kira kontratının her sayfasında kesinlikle hem kiracı hem de mal sahibinin -varsa şayet kefilin- imzası olmalıdır.
  4. Kira ölçüsü, kontratın her sayfasında hem sayı hem de yazıyla düzün ve net bir formda belirtilmelidir.
  5. Evinizi yabancı asıllı birine kiralamayı planlıyorsanız kişinin çalışma evrakı ve pasaportunu denetim etmeyi unutmayın.
  6. Kiranın ödeme tarihi kontrat üzerinde net bir halde belirtilmelidir. Öte yandan kiranın ulaştırılması maksadıyla IBAN numarası gerçek bir formda yazılmalıdır.
  7. Her yıl yenilenmesi gereken DASK poliçesinin numarası kesinlikle kontrat üzerinde yer almalıdır.
  8. Kiralanan meskendeki su, elektrik ve doğalgaz saati kesinlikle kiracının üzerine alınmalıdır.

Kira mukavelesinde olması gereken maddeler

2023 KİRA KONTRATI ÖRNEĞİ

Kira kontratı örneği
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.