İlişkiye Zarar Veren Davranışlar

31.03.2021
468
İlişkiye Zarar Veren Davranışlar

Her ilişki inişli çıkışlı olsa da yaşanan bazı olayların geri dönüşü olmaz. İlişkilerin kalitesini bozan ve onları bitiş noktasına getiren tutum ve davranışlar ise şöyledir:

– Suçlama: Bir ilişkide taraflardan birisi sürekli diğerini suçluyorsa ve karşı tarafın vicdan azabı çekmesi için elinden geleni yapıyorsa bu tutum ilişkiyi bitirir. Şikayet etmek ayrı şeydir, suçlamak ayrı şeydir. Bu ayrım bir noktadan sonra kaybolmuş ve iş suçlamaya varmışsa o zaman durup düşünülmesi gerekmektedir. Şikayet eden kişi kendine yönelik cümle kurarken suçlayan kişi sürekli sen, sen der.

– Savunma: Saldırı sonucunda kendini savunmaya hazırlayan kişi de ilişkiyi bitirme noktasına taşır. Kişiler bazen hatalarını kabul etmezler ve hemen savunmaya geçerler. Oysa karşı tarafı dinlemeli ve sorunu anlayarak çözüm üretmeye çalışmalıdır. Direk savunmaya geçen kişi ilişkiyi bitirme noktasına taşır.

– Aşağılama ya da hor görme: Bir ilişkide kişilerden biri bunu yapıyorsa o ilişki bitme noktasındadır. Tartışmalar esnasında karşısındaki kişiyle alay eden kişi her zaman ilişkiyi bitiren taraftır aslında. Tartışmalarda sakinleşmeli ve öfkeliysek de susmalıyız. Aksi halde her iki taraf birbirini dinlemez ve aşağılamaya başlarsa uzlaşma sağlanmaz.

– Duvar örme: İletişimde partnerlerden birisi daha fazla dinliyorsa ya da ortamı hemen terk ediyorsa o zaman kişiler arasında duvar örülmüştür. Duvar ören kişi karşısındaki kişiyi dinlemez ve arasına set çeker. Bu da ilişkileri bitiren tutum ve davranışlar arasındadır. 

İletişimi kötü olan ilişkiler çiftler arasında mutsuzluklara ve depresyona neden oluyor. O nedenle de çiftler arasındaki sorunlar başa çıkılamaz hal aldıysa bir uzmandan yardım alınmalıdır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.