Gençlerin Mental Düşmanı: DEPRESYON

07.08.2022
249
Gençlerin Mental Düşmanı: DEPRESYON


DEPRESYON NEDİR ?

Depresyon, insanları kötü olduklarında daha zayıf hissettiren psikolojik bir rahatsızlıktır. Depresyonun tüm dünyada ciddi bir psikolojik sorun olduğu aşikar bir gerçektir. Özellikle de ergenler olmak üzere pek çok insan depresyonla mücadele eder.

Gençlerin Mental Düşmanı: DEPRESYONGENÇLER NEDEN DEPRESYONA GİRER ?

Depresyon,geçmişten günümüze gençlerde yaygın görülen bir psikolojik rahatsızlıktır. Çoğu insanın genç yaşta depresyon döneminden geçmesinin asıl sebebi duygularını keşfetmeleridir. Ergenlik hormonlarıyla yükselen duygu yoğunluğu gençleri çıkmaza sokabilir ve bu durum depresyona yol açar.

Gençlerin Mental Düşmanı: DEPRESYON

DEPRESYONDAKİ ÇOCUĞUM İÇİN NE YAPABİLİRİM ?

• Gençlerin depresyondan çıkması için ailelerin atması gereken ilk adım çocuklarının hislerine ortak olmaktır. Depresyondaki bireyler olaylara yüzeysel ve olumsuz açıdan bakar.Aileler çocuklarına olaylara olumlu tarafından bakıldığında her şeyin iyi olacağını göstermelidir.

• Depresyona girmiş gençlerin aileleri ile iletişim düzeyleri büyük önem taşımaktadır, bu sebeple ailelerin çocuklarıyla kuracakları diyaloglar ile güven bağı oluşturarak onların depresyondan çıkmasına yardımcı olabilirler.

• Bir diğer yol ise depresyondaki gençleri daha fazla aktivite yapmaya yöneltmektir. Depresyon, gençleri pasif hale getirir, aynı zamanda gençler depresyona girdiklerinde içine kapanırlar. Aileler, çocuklarına keyifli anlarını hatırlatmalı ve herhangi bir aktivite yapmaya teşvik etmelidir çünkü hareketsizlik onları daha fazla depresif yapar. Örneğin, birlikte yürüyüşe çıkmak ve film izlemek depresyondaki gençlerin mental sağlığına büyük faydası olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.