DONDURMA PASTASI TARİFİ

10.01.2022
335
DONDURMA PASTASI TARİFİ

Merhaba değerli takipçilerimiz, yaz kış tüm aile severek yiyebileceğiniz bir pasta tarifi yapmak istiyorsanız, Dondurma Pastası Tarifi denemenizi tavsiye ederiz. Dondurma Pastası yaparken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var, onlara dikkat ederek yaparsanız nefis bir pasta yaparsınız. Biz pastayı hazırlarken 20 cm lik bir kelepçeli pasta kalıbı kullandık. Burada dikkat edeceğiniz en önemli kurallardan bir tanesi dondurma katmanlarını oluşturduktan sonra bir miktar dolapta bekletmeniz. Bekletmeniz renklerin birbirleriyle karışmasını engelleyecektir. Süslerken biz ceviz, çikolata ve antep fıstığı kullandık, siz isterseniz farklı malzemelerle süsleyebilirsiniz. Dondurma Pastasının en önemli püf noktası dondurmayı eritmeden tüketmeniz.

Dondurma Pastası Malzemeleri

1 tane, tek kat pastaban
750 gram, sade dondurma
750 gram, fıstıklı dondurma
750 gram, çilekli dondurma
100 gram, parça çikolata (bitter)
Ceviz (dövülmüş)
Antep fıstığı (toz)

Dondurma Pastası Tarifi

Hazır aldığınız pastabanı, kelepçeli kalıbınızın ölcüsüne göre kesiniz ve kalıbının içine yağlı kağıt serdiğimiz kalıba pastabanı yerleştirelim. Üzerine önceden buzluktan çıkardığımız vanilyalı dondurmadan koyalım, ve kaşık yardımı ile dondurmayı yayalım. Vanilyalı dondurmanın biraz donması için bir süre buzluğa koyalım. Donduktan sonra, bir sure beklettiğimiz çilekli dondurmayı ikinci katına koyalım, kaşıkla yayalım bu katında donması için buzlukta bekletelim. Donduktan sonra son kat olarak fıstıklı dondurmayı ilave edelim kaşıkla yayalım tekrar buzdukta donması için buzluğa koyalım, en az bir gece bekletelim. Bu bekletme işlemini şeklini iyi alması için uyguluyoruz.

Dondurma pastasını nasıl servis edeceğiz?
Öncelikle çikolatayı benmari eritelim. Benmari usulü nasıl yapılır? bir tencereye yarısına kadar su koyalım yüksek ısıda bir oçağa alalım, tencerenin üzerine ısıya dayanıklı bir cam kaseyi oturtalım, kaseye parçaladığınız çikolataları ilave edelim erimesini bekleyelim. Çikolatalar eridikten sonra pasta servisine geçebiliriz.
Dondurmalı pastamızı dilimlere ayıralım, servis tabağına alalım üzerine erittiğimiz çikolata gezdirelim, ardından ceviz ve antep fıstığı serpelim bekletmeden servise sunalım. Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.