Doğal Temizlik Malzemesi Yapımı

27.01.2021
382

Evde temizlik yaparken, saçımızı boyarken, evi böceklerden kurtarırken.. kısacası her türlü işimizde kimyasal maddeler ve ilaçlar kullanıyoruz. Bunları evimizin sağlığı için yapıyoruz ama kendi sağlığımız ne hale geliyor hesaba katmıyoruz. Eğer dikkatli kullanmazsak evdeki temizlik ürünleri bir süre sonra bizim için tehdit oluşturmaya başlıyor. Bu durum özellikle de çocuğu olanlar için endişe yaratıyor.

Sizler için ev ortamında hazırlayacağınız doğal temizlik malzemesi tarifleri hazırladık. Endişeyi bir kenara bırakın ve doğal temizlik malzemelerini hemen yapmaya başlayın.

Çok amaçlı temizleyiciler:

2 çay kaşığı boraks ve 1 çay kaşığı sıvı sabununu 1 bardak sıcak su ve 1/4 bardak kadar sulandırılmış sirke ile karıştır. Sirke yoksa çamaşır sodası ile de karıştırabilirsiniz. Bu karışımı kapalı bir şişede sakla. Bununla halılar da dahil olmak üzere birçok yeri temizleyebilirsiniz.

Cam temizleyicisi:

1 bardak suya 1/4 bardak kadar sirke ilave edin. Sirke yoksa limon suyu da olur. Bu karışımı bir sprey şişesine koyun ve temizlik esnasında kullanın.

Çamaşır kolası:

Biraz mısır nişastasına 1/2 litre soğuk su koyun.

Dezenfektan:

1/2 boraks ile 2 litre sıcak suyu karıştırın. Bez yardımı ile yüzeyleri temizleyin. Bu karışım küfün gelişmesini engeller.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.