Diş Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

19.03.2021
389
Diş Sağlığı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Güzel bir gülüşün anahtarı güzel dişlerdir. Ancak dişlerimizi gün içinde oldukça fazla yıpratmaktayız. Yediğimiz yiyecekler, dişlerimizi yanlış fırçalama yöntemleri, diş minesi ve yüzeyinde tartar oluşumuna, sararmasına ve hassaslaşmasına sebep oluyor. Üstelik günümüzde hala ağız ve diş sağlığı hakkında insanlar yeterince bilgilendirilmiyor.


Pek çok hastalık ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem verilmemesinden kaynaklanıyor. Peki halk arasında doğru bilinen, aslında tamamen yanlış olan ve dişlerimize zarar veren şeyler neler?

-SERT DİŞ FIRÇASI,DİŞLERİ BEYAZLATIR
Tamamen yanlış. Dişleri beyazlatmak fırçanın sertliğinden değil, tekniğiyle alakalıdır. Fırçalarınızın sentetik kıldan yapılmış olması gereklidir. Sert diş fırçaları diş etlerinizi tahriş eder. aynı zamanda dişlerde hassasiyeti arttırır.

-HAMİLELİKTE DİŞ KAYBINI NORMAL KARŞILAMAK
Yanlıştır. Ağız bakımının doğru yapılmadığı takdirde diş kaybetmek hiç bir zaman normal değildir.

-HAMİLELİKTE DİŞ TEDAVİSİ BEBEĞE ZARARLIDIR
Yanlış bir bilgidir. Hamile de olsanız aciliyet gerektiren her türlü diş tedavisi uygulanır ve bu uygulamalar bebeğe zarar vermez.

-DİŞ FIRÇALARKEN KANAMASI NORMALDİR
Yanlış bilgi. Diş fırçalarken diş etlerinizin kanaması oldukça tehlikelidir. Özellikle diş eti kanaması diş eti iltihabının büyük bir belirtisidir. Dişleriniz kanıyorsa mutlaka bir diş doktoruna gitmeniz gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.