Deri kalınlığı ölçme testi

07.12.2021
297
Deri kalınlığı ölçme testi

Bedendeki yağın daha basit ve daha yaygın ölçümü deri kalınlığı ölçeklerini kullanarak yapılabilir. Bu ölçekler, beden yağ kompozisyonunun miktarını belirle­meye yardımcı olmanın en ekonomik ve …

Bedendeki yağın daha basit ve daha yaygın ölçümü deri kalınlığı ölçeklerini kullanarak yapılabilir. Bu ölçekler, beden yağ kompozisyonunun miktarını belirle­meye yardımcı olmanın en ekonomik ve en kolay yoludur. Eğitimli kişiler, bu özel aleti derinin hemen altında bulunan beden yağı miktarını belirlemek için kullanır­lar. Deri altı yağlan olarak adlandırılan bu yağlar, bedenin tüm yağ ihtiyacının neredeyse yarısını oluşturur. Test etme işlemi genellikle kolun üstü, sırtın altı, karın ve uyluk gibi bedenin çeşitli noktalarındaki deri kalınlığının ölçümünü yap­mayı gerektirir. Bu bölgelerde bulunan deri altı yağ miktarı tüm vücutta buluna­bilen toplam yağ miktarını belirlemeye yardımcı olur. Bu yöntem, birçok sağlık ve fıtness klüpleri, doktor ve diyetisyenlerde mevcuttur ve etkili bir ölçüm yöntemi sunar.

Deri altı yağı, derinin hemen altında bulunur ve vücut yağının yaklaşık yarısını oluşturur. Deri kalınlığı ölçümleri; uyluk, kolun üstü, karın ya da sırttan yapıldığında, bu bölgelerdeki yağ miktarı tüm vücutta bulunan toplam yağ miktarını belirlemeye yardımcı olur.

Beden sıkıştırma testi
Kendi beden yağlarının hızlı ve kolay bir ölçümünü yapmak isteyen bireyler için birkaç başka seçenek daha vardır. Bunlardan birisi de beden sıkıştırma testi olarak bilinen deri kalınlığı ölçme yönteminin basitleştirilmiş bir yöntemidir. Bunu kendi kendinize kolaylıkla yapabilirsiniz. Omuz ve dirsek arasındaki kolda bulu­nan deriyi kavrayın ve belin 2,5 cm altından deriyi yeniden kavrayın. Kas yerine derinin başparmak ve işaret parmağı ile sıkıştırılması gerekir. Tuttuğunuz deri miktarını ölçün. Ölçüm, 2,5 cm’den büyükse bu, fazla beden yağının bir gösterge­si olabilir. Eski slogan “bir inç sıkıştırma” (2,5 cm Ç.N) bu beden sıkıştırma testin­den türetilmiştir.

Bel ölçümü
Ayrıca bel ölçünüze bakarak sağlık riskinizi değerlendirebilirsiniz. Burada vücuttaki orta bölgedeki ya da yaşam organları civarındaki fazla yağ miktarını ölçeceksiniz. Kadınlar için 89 cm’den, erkekler için ise 102 cm’den büyük bir bel ölçümü, sağlık statüsüne yönelik bir riski göstermektedir.

Gelecekteki yeni yöntemler
Vücuttaki yağ düzeyini belirleyen yeni yöntemlerin araştırılması ve geliştiril­mesi devam etmektedir. Bu yeni yöntemlerin bazıları banyo tartısına benzer ürün­ler iken diğerleri pahalı donanım gerektirebilir. Seçenek sayısı arttıkça bireyler, bu test etme yöntemlerine daha kolay ulaşabileceklerdir.

Vücut yağı belirleme rehberi
Bu işlemlerin her biri, kişinin vücut yağ yüzdesini verir. Vücut yağ yüzdesine dayanan sağlıklı düzeyleri belirlemek için oluşturulan rehber aşağıdaki gibidir:
NORMAL/SAĞLIKLI FAZLA KİLOLU OBEZ
Kadın %15-%25 %25.1-%29.9 %30′dan büyük
Erkek %10-%20 %20.1-%24.9 %25′den büyük

Herkesin enerji depolamak, ısı yalıtımına yardımcı olmak ve diğer gerekli işlevleri yerine getirmek için vücudunun biraz yağa ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kadınların vücutları erkeklerinkinden daha fazla yağ içerir; ayrıca kadınlar, erkeklerden daha az kas ve kemiğe sahiptir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.