Bebek idmanları nasıl yaptırılır? Bebekler için kas güçlendirici idmanlar

Biz yetişkinlere nazaran çok daha hassas ve narin olup, dokunmaya kıyamadığımız bebeklerde uygulanabilecek kimi kolay antrenmanlarla gelişimine olumlu tarafta katkı sağlayabilirsiniz. Bebeklik devrinde yapılabilecek en yararlı hareketleri yapılışları ile birlikte sizler için derledik. İşte bebeklerin kaslarını güçlendiren en tesirli idman hareketleri…

11.04.2023
78
Bebek idmanları nasıl yaptırılır? Bebekler için kas güçlendirici idmanlar

Bebek idmanları nasıl yaptırılır? Bebekler için kas güçlendirici idmanlar

Biz yetişkinlere nazaran çok daha hassas ve narin olup, dokunmaya kıyamadığımız bebeklerde uygulanabilecek birtakım kolay antrenmanlarla gelişimine olumlu tarafta katkı sağlayabilirsiniz. Bebeklik periyodunda yapılabilecek en yararlı hareketleri yapılışları ile birlikte sizler için derledik. İşte bebeklerin kaslarını güçlendiren en tesirli antrenman hareketleri…

0-1 aylık (Yenidoğan) devrindeki bir bebeğin en fazla yapabileceği hareketler kısa müddetli başlarını kaldırma, gülümseme, başını sağa-sola çevirme üzere hareketler olsa da vakitle uzanma, tutma, yatma dönme, emekleme ve yürüme üzere hareketleri de sergileyecektir. Bu hareketleri zahmet çekmeden yapabilmeleri için aşikâr oranda kas güçlerine sahip olmaları gerekir. Bebeklerin 2-6 aylık gelişim sürecinde antrenman hareketleri uygulamaları, hem fizikî hem de ruhsal manada hayli değerli olduğundan sizde kimi kas antrenmanları uygulayarak motor gelişimine olumlu istikamette katkı sağlayabilirsiniz. Pekala, bebeklerde hangi idmanlar uygulanmalı? İşte yapmanız gerekenler…

Bebek idmanları nasıl yaptırılır? Bebekler için kas güçlendirici idmanlar

bebeklere idman nasıl yaptırılır

İLK KALDIRIŞ DEĞERLİ…

İlk olarak bebeğinizi sırt üstü yatırıp, elleriyle parmaklarınızı tutmasını sağlayın. Bu esnada bebeğinizin bileklerini kavrayarak evvel sağ kolunu daha sonra sol kolunu havaya nazikçe kaldırın. Aşağı- üst hareketlerle antrenmana bu biçimde başlayın.

Bebeğinizi yüz üstü yatırır durumda tutun ve kollarını yavaşça üst gerçek tutarak kaldırmaya çalışın. Bu hareketi birinci sefer yapıyorsanız, bebeğinizde aykırı bir hareket uygulamamak için hayli dikkatli olmalısınız. Bebeğiniz 2. ayına gelmişse başını rahatlıkla denetim edebilir.

Bebek idmanları nasıl yaptırılır? Bebekler için kas güçlendirici idmanlar

bebeklere antrenman nasıl yaptırılır

KAS VE EKLEMLERİ ÇALIŞTIRIN!

Yine bebeğinizi sırt üstü yatırır durumda kollarını sağ ve sol çapraz taraflarında germe hareketleri yapın. Akabinde ‘paraşüt hareketi’ olarak tanımlanan kolları yana yanlışsız açma hareketlerini uygulayın.

Bebeklerin birinci altı ayındaki en değerli uygulamalardan biri de kalça eklemlerinin çalıştırılmasıdır. Bacaklarını aşağıdan üst hakikat hareket ettirerek germe hareketlerini uygulayın. En az 10 defa bu biçimde devam ettikten sonra birebir süreci öbür bacakta devam ettirin. Gün içerisinde 4-5 kere bu antrenmanı uygulayın.

Bebek idmanları nasıl yaptırılır? Bebekler için kas güçlendirici idmanlar

bebeklerin kolundan tutup çekmek

BEBEKLERDE MEKİK NASIL ÇEKİLİR?

Tıpkı yetişkinlerde olduğu üzere mekik hareketini bebeğinize de uyarlayabilirsiniz. Sırtüstü pozisyonda yatırdığınız bebeğinizi hafif oturtur üzere öne yanlışsız çekin. Bu hareket kol, omuz ve sırt kaslarını güçlendirecektir. Bebek daha 6 haftalıkken yapılabilir. Başını tutamıyorsa kollarını çekmek yerine sırtından destekleyerek elinizi omuz ve sırtına koyup ensesini de tutarak hareketi yapın.

Bebekler için mekik antrenmanı yapabilirsiniz. Nasıl mı? Sırt üstü yatar durumdayken kollarından yavaşça oturur duruma yanlışsız çekin. Bu halde omuz, kol ve sırt kasları güçlenecektir. Hatta bu esnada bebekler doğal olarak karın kaslarını büküyor ve başını tutmaya çalışırken boyun kaslarını çalıştırıyor olacak. Bu mekik antrenmanını 6 haftalıkken yapmaya başlayın. Şayet başını tutma konusunda zorlanıyorsa ön kollarından çekmek yerine sırtından dayanak verin; yani ellerinizi omuz ve sırt bölgesine koyup, ensesini de tutarak bu hareketi yaparken ona dayanak sağlayın.

Bebek idmanları nasıl yaptırılır? Bebekler için kas güçlendirici idmanlar

bebekler için kas egzersizleri

BEBEKLERDE BİSİKLET ÇEVİRME HAREKETİ

Özellikle de kolik sancısı görülen bebekleri rahatlatacak bir hareket olan bisiklet; kalça, bacak, diz ve karın kaslarını harekete geçireceği için epeyce tesirli bir harekettir. Sırtüstü yatan bebeğinizin bacaklarını pedal çeviriyor üzere hareket ettirip 3 ila 5 defa tekrarlayın; mola verip tekrar uygulayın.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.