AKNE SORUNUNA ÇÖZÜM OLABİLECEK DAVRANIŞLAR NELERDİR?

09.01.2022
224
AKNE SORUNUNA ÇÖZÜM OLABİLECEK DAVRANIŞLAR NELERDİR?

Akne sorununu çözebilmek için cilt bakımı ve çeşitli tedaviler uygulanabilir ama bunlar tek başına sizi aknelerden koruyamayabilir. Akne oluşumuna yol açan çeşitli faktörler bulunmaktadır ve hayat tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler sizi akne sorununa karşı koruyabilir.

Stresten Uzak Durun

Akne ve stres arasında doğrudan bir ilişki vardır ve akne sorununuza karşı sergileyebileceğiniz en etkili davranış stresten uzak durmaktır. Derinizdeki yağ oranı yaşadığınız stres ile doğru orantılıdır. Stres seviyeniz ne kadar artarsa derinizdeki yağ oranı da o denli artacaktır ve akne oluşumuna sebep olacaktır. Dolayısıyla stresinizi azaltmak için yapacağınız tüm aktiviteler akne sorununuzu çözmenize yardımcı olacak. Düzenli uyumak, egzersiz yapmak ve sizi strese sokan ortamlardan uzak durmak akne sorunu ile mücadelede atmanız gereken ilk adımlardır.

Temizliğe Dikkat Edin

Derinin temiz tutulmasının akne sorununa karşı güçlü bir önlem olduğu biliniyor ancak temizliğine dikkat etmeniz gereken tek şey teniniz değil. Telefonlarınız, eğzersiz ekipmanlarınız, saç bandınız, kulaklıklarınız ve kullandığınız klavye gibi bir çok nesne bakteri taşıyabilir. Böylesi uzun süre temizlenmeden bekleyen araçlarla temas ettiğiniz takdirde teninizde sivilce oluşabilir. Bu nesneler doğrudan yüzünüze temas etmese dahi elinizle temastan bakteriler yüzünüze aktarılabilir. Temizlik faktörünü çevrenizde sık temas ettiğiniz nesnelere de uygularsanız akne ile mücadelede ikinci önemli adımı atmış olursunuz.

Beslenme Düzeni Oluşturun

Akne ile besinler arasında doğrudan bir ilişki kurmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Yapılan araştırmalar yüksek glisemik endekse sahip besinlerin akneye sebep olduğunu gösterse de bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Yine de cildinizi ve vucudunuzu korumak için sağlıksız karbonhidratlardan ve boş kalorilerden kaçının. Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve sağlıklı protein kaynaklarına ağırlık verin. Düzenli bir beslenme programı sadece akne sorununa karşı değil birçok soruna karşı güçlü bir kalkandır.

Stresten uzak durmak, cilt ve çevre temziliğine özen göstermek, son olarak da sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak akne ile mücadelede en büyük savunma yöntemleriniz olabilir.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.