Boya Çeşitlerini Tanıyalım

27.01.2021
355

Hep duyarız etraftan ‘Evimi şu boyayla boyadım, bu boyayla boyadım.’ diye.. Ancak ne olduğunu tam olarak bilmeyiz. Her boyanın kendine has özelliği vardır oysa. Boyalar sadece duvara renk katmak için kullanılmamaktadırlar. Boyalar içerdikleri özelliklerle kullanıcılara farklı imkanlar tanımaktadırlar.

İşte, her birinin özelliği birbirinden farklı olan boyaların çeşitleri ve özellikleri:

Su bazlı boyalar ve mat boyalar:

Bunlar halk arasında plastik boya olarak tanınırlar. Kolayca silinebilme özelliğine sahip değillerdir. O nedenle de ıslak bezlerle silmemenizde yarar var. Plastik boyalar çok sık silindiklerinde üzerlerindeki lekeyi gösterirler ve boya aşındığı için silinen yerlerde renk kayıpları meydana gelir. Tavanlarda daha sık tercih edilir.

Yarı mat boyalar:

Saten boya olarak bilinen bu boyalar hataları gizleme konusunda iyidirler. Düzeltme işlemlerinin üzerine bu boyadan atılabilmektedir. Kaygan oldukları için silinebilir özellik taşırlar. Bu boya suyu iter ve buhar geçirgenliği ile suyun boya tarafından emilmesine ve boyaya zarar vermemesini sağlar.

Solvent bazlı boyalar:

Bunlar tiner ile inceltilen boyalar oldukları için kuruma esnasında aşırı derecede kokarlar. Bu nedenle bu ortamların birkaç gün havalandırılması gerekmektedir. Bu boya duvardan sadece kimyasal çözücüler sayesinde temizlenir. O nedenle bu boyalar iç oturma mekanlarında tercih edilmemektedir. Astım ve solunum rahatsızlıkları olanların ve alerji hastalarının kesinlikle bu boyadan kaçınmaları gerekmektedir.

Saten ya da plastik boyalar iç mekanlarda tercih edilmelidir. Solventler ise metal yüzeylerde ya da ahşap kapıda tercih edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.