Adet Dönemi Sivilcelenmesi

03.04.2021
503
Adet Dönemi Sivilcelenmesi

Adet Dönemi Sivilcelenmesi

Biz kadınların adet döneminde yaşadığı sıkıntıların en başında sivilcelenme gelir. Bu dönemlerde kadınların hormon değerlerinin yükselmesi sonucu ortaya çıkan sivilcelerin nedeni deride bulunan yağ bezelerini uyaran androjen hormonu tarafından cildin yağlanması, gözeneklerin tıkanmasına bu gözeneklerde kir ve bakteri birikimine yol açarak sivilce oluşumuna neden olur.

Yani bu dönemde sivilcelenme gayet normaldir. Bu dönemde sadece yüzünüzde değil vücudunuzun farklı bölgelerinde de büyük ve iltihaplı sivilce oluşur.

Bu sivilcelerin oluşumu normaldir. Ancak istersek daha az çıkmalarına ve iz bırakmalarına engel olabilir. Öncelikle çıkan sivilceleri kesinlikle yolmayın ve patlatmayın. Bu cildinizde iz ve leke bırakır. Bırakın kendileri sönsün. Adet dönemi önce tükettiğiniz besinlere dikkat edin. Aşırı yağlı ve hamur işi tüketmeyin. Cildinizi adet öncesi olduğundan fazla yıkayın ve temiz tutun. Cildinizi arındırıcı bir jel ile yıkadıktan sonra birkaç damla elma sirkesi ile masaj yaparak uygulayın. Son olarak adet dönemi stresinden uzak durun kendinizi sakinleştirmenin yollarını bulun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.