Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Bayramlar’ empati fakirliğinin ilacıdır”

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bayramların kıymeti ve toplumdaki yerine ait değerlendirmede bulundu.

23.04.2023
118

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bayramların değeri ve toplumdaki yerine ait değerlendirmede bulundu.

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bayramların ehemmiyeti ve toplumdaki yerine ait değerlendirmede bulundu. Bayramların toplumsal hayat üzerindeki kıymetinin çok üniversal olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bayramların alaka idaresini öğrettiğini ve bayram vesilesiyle kurulan münasebetlerin değerinden bahsetti. 

Deprem sonrası periyodun hayatımızın en güç devirlerinden biri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “İnsanın hayatında farklı periyotlar vardır. İşte biz de şiddetli bir devirden sonra ülkece birinci bayramımızı yaşıyoruz. Sarsıntı nedeniyle Ramazan Bayramımız biraz buruk geçiyor. Bu nedenle bayramlaşırken birebir vakitte travma sonrası bir periyotta olduğumuzu unutmayalım. Bayramda kesinlikle zelzeleden etkilenmiş insanlara daha fazla neler yapabiliriz, nasıl yardım edebiliriz diye düşünelim. Topluluğun bir kısmı mutsuzken öteki kısmı memnun olamaz. Dezavantajlı beşerler ne kadar az olursa toplum o kadar memnundur. Bayramlar memnunluğu arttırma günleridir.” dedi. 

Tarhan; bayramlar aile olmanın hoşluğunun en çok hissedildiği vakitler olduğunun altını çizerek “Bu bayram kendi ailemizi yaşarken öbür aileleri de düşündüğümüz bir duyguyu deneyimliyoruz. Empati kavramını en üst seviyede yaşayarak  yardımlaşmanın, uygunlukların kenetlenerek tekrar canlandığını ve harekete geçtiğini hissediyoruz. Tıpkı bir buzdağının görünen yüzü üzere bayramın manevi kıymetinin açığa çıktığını hissediyoruz. Diğerlerini düşünmeden yaşamak, global barışın en büyük düşmanıdır. Bencilce ömür, global barışın en büyük düşmanıdır. Bu sıkıntı devri empati ile aşacağız. Bunu göz önüne almamız ve bayramları kültür haline getirmiş olmamız çok gereklidir ve toplumsal yararı var. En değerli yararı da aile yapısınadır. Bayramları ailedeki toplumsal sermayenin artması üzere görmeliyiz” dedi. 

BAYRAMLAR EMPATİ FAKİRLİĞİNİN İLACIDIR

Günümüzde empati fakirliği olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bayramlar empati fakirliğinin ilacıdır. Öğrenmenin ilacıdır. Bayram namazına çocuğumuzla bir arada gitmek, diğerlerine yardım ederken çocuğun eline verip sen yardım et demek, yalnızca almayı değil, vermeyi de öğretmek gerekiyor. Zira hayat alışveriş değil, veriş alıştır. Veren kazanıyor. Bayramda paylaşarak yaşamak gerekiyor. Daima bana, daima bana diyen insanların yaşadığı bir toplum huzur bulmaz. Daima bana daima bana diye yaşayan toplumlarda ve kişinin iç dünyasında barış yoktur, ailede de barış yoktur. Yemeğin en uygun yerini ben yiyeyim diyen bireyle öteki kardeşler ortasında rekabet olur. Arbede çıkar, konutta huzur olmaz. Toplumda da tıpkı haldedir.” dedi.

Bayramların büyüklerin küçüklere liderlik edeceği en eğlenceli hayat dersi olduğunu söyleyen Tarhan, 

“Özellikle çocukların büyükleriyle buluştuğu ümit hissini elinden almamak gerekiyor. Bunu çocuklardan alırsak, ümitsiz ve karamsar konuşursak bu en büyük ziyanı çocuklara verir, çocukların gelişen ruhunu yaralamış olur. İşte bayramlar çocukların büyükleriyle buluştuğu kaygıları varsa paylaştığı, mutluluklarıyla büyüklerini keyifli ettikleri anları yaşatır. Afet periyodu sonrası dayanışmanın ne kadar kıymetli olduğunu bir defa daha idrak ettik. Bu süreç, evvel nefes alabilmenin, ailemizin ehemmiyetini ve değerini, sevdiklerimizin, dostlarımızın, arkadaşlarımızın pahasını bir defa daha anlamamıza vesile oldu. Daha da kıymetlisi yüksek insani kıymetlerin en kıymetli ögelerinden biri olan yardımlaşmanın kıymetini ve yaşattığı hissin gücünü iliklerimize kadar hissettik. Çocuklar davranış geliştirmeyi aileden öğreniyor. Konferans, öğüt ve vaaz formunda verilen bilgiler çocukların gelişen ruhunda kalıcı olmuyor. Bu nedenle bayramlar yüksek insani pahaların jenerasyonlardan kuşaklara aktarılmasını sağlayan, kulağa küpe olacak kadim bilgilerin aktarıldığı, büyüklerin çocuklara liderlik edeceği en eğlenceli hayat dersidir.” şeklinde örnekledi. 

Bayramın öteki bir tarafının de başka beşerlerle iş birliği kurmak olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ailemiz ve sevdiklerimizle sohbet etmek, paylaşımda bulunmak, ilgi kurabilmeye imkân sağlanıyor. Bayramlar, ilgi idaresini öğrendiğimiz alan olduğunu belirterek, bayramların insanın manevi taraftan ve ruhsal açıdan zenginleşmesine katkı sağladığını kaydetti. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu da paylaşımcılığı, ilgi idaresini öğrenmek ve oburlarının haklarını gözetmekle mümkündür. Empati ağlayan bir beşerle ağlamak değil onun hislerini anlayıp onun gereksinimlerini, haklarını dikkate alarak alaka kurmaktır. Toplumda dezavantajlı ya da yardım bekleyen bir sürü insan vardır. Onları da düşünmek gerekiyor. Bayramlar bu bireylere bir halde manevi yardım yapmanın bir fırsatıdır. Güzellik yapmanın hoşluğunu, tadını çocuklarımıza tattıralım. Bayramların bu manalarını çocuklarımıza öğretelim.” dedi.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.