Özgüveninizi 5 Adımda Yükseltin !

11.08.2022
278
Özgüveninizi 5 Adımda Yükseltin !

Nelerde iyi olduğunu fark et !

Hepimiz yemek yapmak, şarkı söylemek, bulmaca yapmak veya arkadaş olmak gibi herhangi bir konuda iyiyiz. Ayrıca, iyi olduğumuz şeyleri yapmaktan zevk alma eğilimindeyiz, bu da ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olabilir.

Olumlu ilişkiler kurun !

Bazı insanların sizi hayal kırıklığına uğratma eğiliminde olduğunu düşünüyorsanız, onlarla daha az zaman geçirmeye çalışın veya onlara sözleri veya eylemleri hakkında ne hissettiğinizi söyleyin. Olumlu ve sizi takdir eden insanlarla ilişkiler kurmaya çalışın.

Kendinize iyi davranın !

Kendinizi eleştirmek istediğiniz zamanlarda kendinize karşı nazik olmalısınız. Benzer bir durumda bir arkadaşınıza ne diyeceğinizi düşününüz. Genellikle başkalarına kendimize verdiğimizden çok daha iyi tavsiyeler veririz.

“Hayır” demeye başlayın !

Benlik saygısı düşük olan insanlar, gerçekten istemeseler bile, genellikle diğer insanlara evet demek zorunda olduklarını hissederler. Çoğunlukla hayır demek ilişkileri üzmez. Mesajı alana kadar farklı şekillerde hayır demeye devam etmek faydalı olabilir.

Kendinize meydan okuyun !

Hepimiz zaman zaman bir şeyler yapmaktan çekinir veya korkarız. Ancak sağlıklı benlik saygısına sahip insanlar, bu duyguların yeni şeyler denemelerini veya zorluklara göğüs germelerini engellemez. Kendinize bir egzersiz sınıfına katılmak veya sosyal bir etkinliğe gitmek gibi bir hedef belirleyin. Hedeflerinize ulaşmak, özgüveninizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.