Kuru Gözden Koruyacak Kış Önerileri

20.12.2021
379
Kuru Gözden Koruyacak Kış Önerileri

Kuru gözden koruyacak 10 kış önerisi özellikle göz sulanması olan kişilerce araştırılmaktadır. Soğuk ve kuru havalar özellikle gözün iç kısmını etkilemekte ve göz sıvısının daha yoğun hale gelmesine neden olur. Nitekim bu havalarda “gözde batma, kaşıntı” gibi şikayetler artış göstermektedir. Kuru, rüzgarlı ve soğuk iklim de normalde yüzde 10 civarında görülen kuru gözde artışa neden olur.

Kuru Göz Nedir? Neden Olur?

Kuru göz, özellikle rüzgarlı, kuru veya soğuk havalarda %10’un üzerinde görülürse göz kuruluğu sorununa neden olur. Kış aylarında en çok köşelerinizde görülen kuru gözlerden korunmak için 10 ipucu, insanların nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilgi veriyor. Özellikle kış aylarında göz kuruluğu sorunu yaşamak istemeyenler için hazırlanan öneriler, dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi veriyor.

Kuru Göz Nedenleri Nelerdir?

Kuru havalarda rahatsızlık veren kuru gözlerden kışa karşı korunmak için çeşitli yöntemler bulunmakta. Bu yöntemlerin temelinde ise kuru göze neden olan durumları ortadan kaldırmak var. Kuru göz nedenleri genellikle insanın yaşadığı çevre ile doğrudan ilişkilidir. Lakin yaşam tercihleri de bu duruma yol açabilmektedir.

Sıcak hava kaynaklarının doğrudan vücuda yönlendirilmesi havadaki mikropların hızlıca vücuda yapışmasını sağlamaktadır. Ayrıca süratli hava akımı fiziksel olarak da gözün yapısına zarar vermektedir. Ne kadar nemli hava kullanımı bu duruma karşı koruyucu olsa da süratli hava akımı doğrudan risk oluşturmaktadır. Bu duruma karşın yaşanılan ortamı nemli hale getirmek göz kuruluğu için iyi bir çözümdür. Bunun için nemlendirici kullanmak tercih edilebilirdir. Ayrıca yaşam alanı içerisinde ağzı açık su bulundurmak da havayı nemlendirmeye yardımcı olur. Nitekim doğrudan kuru havaya maruziyet de aynı etkiye neden olmaktadır. Özellikle kadınlarda göz kuruluğunun bir başka nedeni de saç kurutma makinesinin yanlış kullanılmasıdır.

Kuru Gözden Koruyacak Kış Önerileri

Kuru göz rahatsızlığı kış aylarında daha çok görülmektedir.

Göz kuruluğuna sebep olan durumlar arasında doğrudan yansıyan ışıklar da yer almaktadır. Özellikle karasal iklimde yer alan kişiler soğuk ve karlı günlerde yüksek yansımaya maruz kalırlar. Kardan yansıyan ışınlar doğrudan çevreye saçıldığı gibi gözlerin de yorulmasına neden olmaktadır. Soğuk havayla birlikte gözlerin yaşadığı bu yoğun stres göz sıvısının kaybına ve göz kaslarının yorulmasına neden olmaktadır. Karlı iklimde olmasına karşın yanısyan ışınlardan korunmak isteyen kişiler ise mümkün mertebe güneş gözlüğü takmalıdırlar. Ayrıca monitörler de göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Özellikle evde çalışan kişilerde göz sorunlarına karşı belli aralıklarla gözleri dinlendirmek gerekmektedir.

Göz kuruluğunun en önemli nedenleri arasında sigara başta gelmektedir. Sigara dumanı insan vücudu üzerinde doğrudan öldürücü etki göstermektedir. Nitekim bu etki başlıca vücudun dış katmanlarını ve dışarıya açık organları etkiler. Sigara veya kirli hava maruziyeti de göz sıvısının azalmasına neden olmaktadır.

Kuru Gözden Koruyacak Kış Önerileri

Göz kuruluğuna ne iyi gelir? Kuru gözler için kış aylarında ne yapılabilir?

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Göz kuruluğuna iyi gelen yöntemlerin başında kuruluğa sebep olan durumun ortadan kaldırılması vardır. Mümkünse soğuk havalarda gözlük, koruyucu, bere, gibi gözün çevresindeki hava akımın kesecek kıyafetler ve ekipmanlar tercih edilmelidir. Ayrıca uyaran maruziyeti (kötü – pis hava, rüzgarlı ortam, şiddetli aydınlatma gibi) de yine dikkat edilmesi gerekilen durumlardandır. Kuru göz tedavisi için ise birincil olarak suni gözyaşı kullanılmaktadır. Suni gözyaşı reçetesiz alınabilmektedir. Fakat fazla kullanılması sonucu gözde tahrişe neden olmaktadır. Bu nedenle de gözde kuruluk şikayeti yaşayan kişilerin düzenli göz damlası kullanması önerilmektedir.

Kuru Göze Doğal Çözüm

Omega 3, göz sağlığını korumada yardımcı moleküller arasındadır. Omega 3 yağ asidi gözlerin sağlıklı kalmasını sağlarken aynı zamanda da metabolizma dostudur. Bu yağ asidini almak için yapılması gereken ise ceviz tüketmektir. Ayrıca bol sıvı alımı da yine gözlerin sağlıklı kalması adına önerilmektedir. Mümkün mertebe destekleyici besinler alırken su içmeye de özen gösterilmelidir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.