Kimyasal Peeling Hakkında Merak Edilenler

Kimyasal peeling, cilt görünümünü daha iyi hale getirmek için yapılan bir işlemdir. Leke oranını azaltan ve renk homojenitesini oluşturan kimyasal peeling, hafif kırışıklıklara da iyi gelmesiyle bilinir. Sivilce tedavisinde de yüz güldüren sonuçlar veren bu peeling yöntemi işlem derinliğine göre 3’e ayrılır. Kimisinde yüzeysel, kimisinde orta kimisinde de derin peeling yöntemi uygulanır.

Kimyasal peelingte uygulanan yüzeysel ve orta peeling yönteminde işlem sonrası kişilerin yaşam kalitesi bozulmaz. Bu yöntemde amaç cilt yüzeyini temizlemek ve genç hücrelerin yüzeye ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Ancak derin peeling yönteminde anestezi uygulanmaktadır.

Kimyasal peeling yönteminde meyve asitleri (glikolik asit, laktik asit, salistik asit) kullanılmaktadır. Bu işlem kişiden kişiye ve ihtiyaçtan ihtiyaca göre değişir. Genellikle 2 haftada 4 ya da 6 seans olarak uygulanır. Kimyasal peelingin kışın yapılması daha mantıklıdır. Çünkü kışın cilt daha rahat korunur ve mevsim daha yumuşak olduğundan cilt daha az hasar görür.

Peeling sonrası 2-3 saatte bir yüksek korumalı krem kullanılmalıdır. Peeling işlemi cildi yorar. Bu nedenle krem sürerek hassaslaşan cildin yeniden onarılması gerekmektedir. Ayrıca bir süre terlemeye yol açan egzersizlerden ve hamam/sauna gibi ıslak ortamlardan uzak durmak gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.