Kadınlarda Over Kist Nedir?

13.01.2021
391
Kadınlarda Over Kist Nedir?

Over kist kadınların yumurtalıklarında oluşan ve çapı genellikle 7-8 cm bulan kistlerdir. Bu kistler kadınların yumurtalıklarının düzgün çalışmasını engelledikleri için adet gecikmeleri ya da erken gelmesi düzensizliği, sancılı adet dönemleri, kasılmalar ve hatta bazen çocuk sahibi olamama gibi durumlara sebep olurlar.

Over kist son yıllarda özellikle genç ve evli olmayan kadınlarda yaygın olarak görülmeye başladı. Bunun sebepleri arasında beslenme alışkanlıklarının değişmesi, genetik nedenler olabiliyor. Over kist hakkında çok sayıda yanlış bilgi bulunuluyor. Bunların en başında over kistlerin bebek sahibi olmayı kesinlikle engellediği geliyor. Over kistlerin hepsi zararlı olmaya bilir. Bu hastalık ilaç ile tedavi edilebildiği gibi ameliyat yolu ile de temizlenebilir ve Over kist tedavisi sonunda çoğu hasta çocuk sahibi olur.

Over kist tanısı konulan hastaların kistin boyutu, kistin görüntüsü, kan tahlilinde belirlenen ca-125 ve diğer tümör markerları, hastanın hikâyesi, hastanın yaşı gibi, hastanın şikâyetleri göz önüne alınarak. İlaç tedavi ya da ameliyat uygulanıyor. Bu kist ameliyatı açık olarak klasik yollarla yapıldığı gibi teknoloji yardımı ile şırınga yardımı ile tek bir küçük yara ile de yapılabiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.