Webcici.com

Isırgan Otu İle Pürüzsüz Bir Ciltte Sahip Olun


Latince adı Urtica olan ısırgan otu, üzerinde yakıcı tüyleri olan, 4 köşemsi dallara sahip ve dik gövdeli bir bitki türüdür. Tohumu yağ ihtiva eden bu bitki, hem geleneksel hem de güncel olarak farklı şekillerde kullanıma açıktır.

Isırgan otu taşıdığı flavonoit, lutein ve karotenoit bileşikler ve mineraller nedeniyle diüretik etkiye sahiptir. Bu etki nedeniyle birçok bitkisel ilaçta kullanılmaktadır. Zayıflama çayları, idrar yollarını yıkamaya ve romatizmal ödemlerin boşaltılmasına yarayan çaylar bunlar arasındadır.

Isırgan Otu İle Pürüzsüz Bir Ciltte Sahip Olun

Isırgan otu, bitkiye dokunulduğu an kırılır. Kırılma esnasında içeriğinde bulunan formik asit ve histamin gibi maddeler ciltle temasa geçer ve ciltte kızarıklık ve kaşıntı meydana getirir. Bu nedenle bu bitki Türkçe ’de ısırgan otu olarak anılır.

Isırgan otu her zaman sağlıklı yaşamak ve doğal güzelliğe sahip olmak isteyenlerin sahip olmak istediği bir bitkidir.  Isırgan çekirdeğindeki yağdan bahsetmiştik. Bu yağ pürüzsüz cildin anahtarıdır. Kadınlar bu yağın kıymetini bu nedenle iyi bilirler. Isırgan otu tohumundaki yağ ve yapraklarındaki öz ile hücre yıkımını durdurur. Kalkan vazifesi görür.

Isırgan otu onarıcı, gençleştiricidir. Cildi temelden yeniler ve muhteşem güzelliğin kapılarını aralar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.