Beyaz eşya boyanır mı? Beyaz eşyalar nasıl boyanır? Beyaz eşya hangi boyayla boyanır?

Konutumuzun demirbaşı haline gelen beyaz eşyalarımıza kimi vakit bakıp “Acaba bunun şurası boyanır mı?” ve “Boyadıktan sonra silince boya çıkar mı?” üzere sorular soruyoruz. Şayet buzdolabı, çamaşır makinesi ya da fırın üzere beyaz eşyalarınızı boyamak istiyorsanız hiç endişelenmeyin! Pekala beyaz eşyalar boyanır mı? Beyaz eşyalar nasıl boyanır? İşte bu ve bunun üzere tüm soruların cevabı haberimizin devamında…

23.04.2023
307

Evimizin demirbaşı haline gelen beyaz eşyalarımıza kimi vakit bakıp “Acaba bunun şurası boyanır mı?” ve “Boyadıktan sonra silince boya çıkar mı?” üzere sorular soruyoruz. Şayet buzdolabı, çamaşır makinesi ya da fırın üzere beyaz eşyalarınızı boyamak istiyorsanız hiç endişelenmeyin! Pekala beyaz eşyalar boyanır mı? Beyaz eşyalar nasıl boyanır? İşte bu ve bunun üzere tüm soruların karşılığı haberimizin devamında…

Kişisel olarak rahat hissettiğimiz ve huzur alanlarımız haline gelen konutlarımızın her bir köşesinin göz alıcı ve konforlu görünmesini isteriz. Bunun için dekorasyon tüyolarından, tanınan tarzlardan ya da trend eserlerden faydalanabiliyoruz. Lakin bu birden fazla vakit bu adımlar bütçemizi sarsabiliyor. Şayet yıllarca kullandığınız emektar beyaz eşyalarınızı yenilemek istiyorsanız yenisi satın almaktan daha farklı bir teklifle karşınızdayız. Vakitle yıpranan, aşınan, boyası dökülen ve paslanan beyaz eşyalarınızı birkaç saatinizi ayırarak boyayabilir ve yesyeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Gelin beyaz eşyaları boyamanın en kolay yollarına birlikte göz atalım.

BEYAZ EŞYA BOYANIR MI? BEYAZ EŞYALAR NASIL BOYANIR?

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ya da fırın… İstediğiniz beyaz eşyayı gerçek ve tesirli adımlarla boyayabilirsiniz. Bunun için birinci olarak istediğiniz rengi ve boya cinsini seçmeniz gerekiyor. Peki hangi boya beyaz eşyaları boyamak için uygun? diyorsanız seçenekleriniz şu biçimde:

 • MULTİ SURFACE (ÇOKLU YÜZEY) HOBİ BOYALARI

Ahşap, mdf, plastik, metal, mermer, fayans, cam, mutfak dolabı, banyo dolabı, sehpa, tepsi, duvar, masa ve hatta sandalye boyamak için dahi sıklıkla tercih edilen hobi boyaları beyaz eşyaları boyamak için de uygun nitelikler taşımaktadır. Kokusuz olduğu için büyük avantaj sunan bu boya tipi, birebir zamanda hızlı kurur ve ağır renk pigmentine sahiptir. Lakin bu boyaları tercih ederseniz uygulama sonunda kesinlikle vernik kullanmayı unutmamalısınız.

Beyaz eşya boyama
 • SPREY BOYA

Son periyotlarda sprey boyalarla boyama yapmak epeyce tanınan bir hale geldi. Hem süratli hem pratik bir yol sunan sprey boyalar, elleriniz ya da etrafın kirlenmesine de mahzur olur. Emaye yüzeylere uygulanabilen parlak bitişli sprey boyalar, vernik sorununu de ortadan kaldırıyor.

Beyaz eşya boyama yolları
 • YAĞLI BOYA

Yıllardır boya yapma denildiğinde birinci akla gelen tercih çoklukla yağlı boyalar oluyor. Yağlı boyalar ile beyaz eşyalarınızı boyayabilirsiniz fakat koku sorunu ve vernik kullanımını göz önüne almanızda yarar var.

Beyaz eşyalar nasıl boyanır?

BEYAZ EŞYA BOYAMAK İÇİN GEREKLİ GEREÇLER NELERDİR?

Beyaz eşyalarınızı boyamadan evvel gerekli olan tüm gereçlerin eksiksiz olmasına ihtimam göstermelisiniz. İşte beyaz eşya boyamak için sahip olmanız gereken materyaller:

 • Boya
 • Vernik (Boya çeşidine nazaran opsiyoneldir)
 • Astar
 • Koruyucu örtü
 • Sünger boya rulosu ve ince kestirme fırçası
 • Sentetik macun (paslı beyaz eşyayı boyamak için)
 • Metal spatula (paslı beyaz eşyayı boyamak için)
 • Boya tavası (Boya cinsine nazaran opsiyoneldir)

BEYAZ EŞYALARI BOYAMADAN EVVEL YAPILMASI GEREKENLER

Öncelikle beyaz eşyalarınızın yüzeyi paslıysa bir spatula yardımıyla paslı yüzeydeki boya çıkıntılarını nazikçe kazıyarak işe başlayın. Akabinde bu kısmı zımparalayın ve hafif nemli bir bezle silmeyi ihmal etmeyin. Daha sonra sentetik macunla paslı alanı kapatıp 24 saat kurumasını bekleyin. Zımparalama süreci ile macunu beyaz eşya yüzeyi ile birebir düzeye getirerek süreci tamamlayabilirsiniz. Şayet zımparalama süreci gerçekleştirmeyecekseniz direkt olarak beyaz eşyanızı hoş bir formda temizleyin ve kurumasını bekleyin. Öte yandan boyamak istemediğiniz kısımlara maskeleme bandı yapıştırmayı unutmayın.

Evde buzdolabı boyama

BEYAZ EŞYALAR NASIL BOYANIR? 

İlk olarak beyaz eşyanıza parlak yüzey astarı uygulayın ve 24 saat astarın kuruması için bekleyin. Akabinde boyanızı çalkaladıktan sonra boya tavasına aktarın ve fırçanızı ileri geri olacak biçimde boya tavasına sürün, fazlasını alın. Yüzeye bastırmadan aşağı-yukarı hareketlerle birinci kat boyayı yapın ve kurumasını bekleyin. Birinci kat kuruduktan sonra tekrar boyama süreci gerçekleştirin. Kullandığınız boya tipine nazaran vernik uygulaması da yapabilirsiniz. Yüzey kuruduktan sonra beyaz eşyanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ev eşyalarını boyama

UNUTMAYIN HOŞ BİR KONUT HUZURLU ADIMLARIN BAŞLANGICIDIR!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.