Besin ağırlık oranları sizi yanlış yönlendirir

07.12.2021
716
Besin ağırlık oranları sizi yanlış yönlendirir

Dr. William Harris, başlıca yiyecek gruplarının analizini yap­mıştır; fitokimyasal aktiviteyi içermeyen bu araştırmasının başlığı “Daha Az Tahıl, Daha Çok Yeşillik”tir. Dr. Harris bu yayınında, yiyecekleri …

Dr. William Harris, başlıca yiyecek gruplarının analizini yap­mıştır; fitokimyasal aktiviteyi içermeyen bu araştırmasının başlığı “Daha Az Tahıl, Daha Çok Yeşillik”tir. Dr. Harris bu yayınında, yiyecekleri sıralarken ve analiz ederken, beslenme uzmanlarının genellikle kullandığı metot olan besin: ağırlık oranlarını kullanmanın neden yanlış olduğunu detaylı olarak açıklamaktadır.

İnsanlar, belli ağırlıktaki yiyeceği tüketene kadar değil, kalorisel ve besinsel olarak doyana kadar yerler. Harris, ıspa­nak ve su eklenmiş ıspanağın (ıspanak çorbası) analizlerini karşılaştırır ve ağırlığın (eklenen su) alınan besinleri nasıl değiştirmediğini gösterir. Besinleri ağırlığa göre analiz eder­sek, yanlış bir biçimde su eklenmiş ıspanağın daha az besleyici olduğunu düşünürüz.
Ayrıca Harris, yiyecek endüstrisinin, özellikle hayvansal ürün üreticilerinin, neden besin:kalori analizlerine karşı olduk­larını da açıklamaktadır. Bunun nedeni, ağırlık başına düşen besine göre sıralamanın, hayvansal gıdalardaki besin eksik­liğini, özellikle de önemli anti-kanser besinler açısından eksik­liğini gizlemesidir. Dr Harris’in belirttiği gibi ağırlık başına düşen besine göre sıralama “arterioskleroza sahip, obez, kan­serli bir toplum yaratmak için, aşırı kalorileri, kolesterol ve doymuş yağı beslenmeye dahil etmenin harika bir yoludur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.