Sürekli İlaç Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

13.01.2021
938
Sürekli İlaç Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

Son yıllarda kronik hastalıklara sahip olma yaşı oldukça düştü. Birçok insan genç hatta çocuk yaşta kronik bir rahatsızlık sebebiyle sürekli ilaç kullanmak zorunda kalıyor. Ancak bu ilaç kullanımı bir hastalığı tedavi ederken başka hastalıklara sebep olabiliyor. Kullandığınız ilaçların yan etkilerini en aza indirmeli bunun için sağlıklı beslenerek bazı önlemler almalısınız.

Öncelikle her hastalığınızda doktora danışmadan ilaç kullanmaktan vazgeçmelisiniz. Kullandığınız ilaçların bir biri ile zıt düşen etkileri olabilir. Bu sizin için oldukça zararlıdır. Ayrıca yıllarca denenmiş ve yan etkileri en düşük seviyelere indirilmiş olan ilaçlar bile doz aşımında yani tavsiye edilenden fazla kullanıldığında vücudunuza çeşitli zararlar verebilir. Bu neden doktorunuza danışmadan ilacınızı doz artırımı yapmayın.

Sürekli İlaç Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

İlaç kullandığınız süre boyunca beslenmenize dikkat edin. Süt ve süt ürünleri tüketmeye önemle dikkat edin. Hap şeklinde ilaç kullanıyorsanız. Bol su ile yutun hatta günde en az 2 litre su için. Sebze ve bakliyat ile beslenmeye ve ayrıca hayvansal gıda tüketimine dikkat edin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.