Evde Yapabileceğiniz Sabah Egzersizleri

15.12.2021
387
Evde Yapabileceğiniz Sabah Egzersizleri

Sabah egzersizleri, mutlu ve zinde bir günün tetikleyicisidir. Günümüzde sağlıklı bir hayat ve sağlam bir beden için pratik sabah egzersizleri son derece önemlidir. Ulaşımın kolaylaştığı, hareket alanlarımızın kısıtlandığı, zamanımızın çoğunu hareketsiz olarak geçirdiğimiz bu günlerde spor aktiviteleri ve egzersizlerin önemi daha fazla kendini hissettiriyor. Hayatın yoğun temposuna ayak uydurabilmek ve sağlığınızı koruyabilmek için hazırladığımız evde yapabileceğiniz pratik egzersizleri hep birlikte inceleyelim.

Sabah Egzersizlerinin Faydaları

Mutlu Hissettirir.
Stresi ortadan kaldırır.
Enerjinizi arttırır.
Kilo vermeye yardımcı olur.
Vücudunuzun duruşunu güzelleştirir.
Parlak bir vücuda sahip olmanızı sağlar.
Düzenli bir hayata geçiş yapmanızı sağlar.
Uyku kalitenizi arttırır.
Vücudunuzu tanımanızı ve onu dinlemenizi sağlar.

Pratik Sabah Egzersizleri

1. Egzersiz – Jumping Jacks

Jumping Jacks egzersizi başlangıç pozisyonu; Eller yanda bedene bitişik ve avuç içi dışarıyı gösteriyor, ayaklar birbirine bitişik bir halde olmalıdır. Bacaklar yana doğru açılırken, ellerde aynı zamanda yukarıda birleştirilir. Eller ve bacaklar açılırken nefes verilir, kapanırken nefes alınır.

Jumping Jacks hareketi tüm vücut kaslarını harekete geçirir. Sabah egzersizine başlamak için iyi bir tercih olabilir.

2. Egzersiz – Shoulder Bridge

Köprü hareketinde başlangıç pozisyonu; ayaklar omuz hizasında açık, kürek kemiklerinin arası sıkı ve göbek deliğinin içeri doğru çekilmiş olmalıdır.

Köprü egzersizi gerçekleştirilirken, kalçanızı yukarı kaldırdığınızda nefes vermeli ve aşağı doğru indirdiğinizde ise nefes almalısınız.

Bu hareketle omurgalarınızı güçlendirebilirsiniz.

3. Egzersiz – Squat

Squat egzersizi başlangıç pozisyonu; ayaklar omuz hizasında açık, topuklar yere sağlam basıyor, kalça dışarıda olmalıdır. Ardından arkamızda sandalye varmış gibi sandalyeye oturuyoruz, nefes vererek tekrar ayağa kalkıyoruz. Ayakta nefes alıyoruz ve tekrar hareketimizi tekrarlıyoruz.

4. Egzersiz – Plank

Plank hareketi karın kaslarınızı çalıştırmak için oldukça etkili bir harekettir. Uygulaması kolay olan bu egzersiz hakkında tüm detaylı bilgiye yukarıda ki videodan ulaşabilirsiniz.

5. Egzersiz – Leg Raise

Karın kasları için yine muhteşem bir hareket Leg Raise.

Yukarıda ki paylaştığımız egzersizlere ek olarak, mekik, şınav ve barfiks gibi oldukça etkili egzersizleri de sabah programınıza ekleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.