Osmaniye’nin meşhur bayram lezzeti kömbe depremzedeler için pişiyor!

Osmaniye’de depremzede konut hanımları, Ramazan Bayramı’nda ikram edilmek üzere hazırladıkları klâsik lezzet kömbeyi kendileri üzere afetten etkilenen vatandaşlar için yapıyor.

12.04.2023
254
Osmaniye’nin meşhur bayram lezzeti kömbe depremzedeler için pişiyor!

Osmaniye’de depremzede konut hanımları, Ramazan Bayramı’nda ikram edilmek üzere hazırladıkları klasik lezzet kömbeyi kendileri üzere afetten etkilenen vatandaşlar için yapıyor.

Osmaniye’de Halk Eğitimi Merkezi’nde aşçılık ve hamur işi kursuna katılan depremzede konut hanımları, imece adabı, bayramların vazgeçilmez tatlısı kömbe hazırlıyor.  Un, şeker, yağ, tahin ve çeşitli baharatları karıştırarak hazırlanan kömbe hamurunu pişiren bayanlar, tatlıları süreksiz barınma merkezi ve konteyner kentte kalanlara fiyatsız dağıtıyor.

Usta öğretici Ayşe Özbay, ramazan olması münasebetiyle depremzede vatandaşlara yardım etmek istediklerini ve akıllarına bayram kömbesi yapma fikrinin geldiğini söyledi.

Tüm materyalin Halk Eğitimi Merkezince karşılandığını aktaran Özbay, şöyle devam etti:

“Halk Eğitimi Merkezi çalışanları olarak depremzedelere dayanak vermek için çalışıyoruz. Kursumuzda 16 kursiyerimiz var ve günlük 150-200 kişilik kömbe çıkarabiliyoruz. İmal etabından pişirme basamağına kadar kursiyerlerimizle daima bir arada yapıp paketleme etabına geçiyoruz. Paketleyip, ambalajlayıp çadır kentlere dağıtımını yapıyoruz.”

Özbay, yaşadıkları acıları birbirlerine takviye olup dayanışmayla atlatmaya çalıştıklarını belirtti.

Kömbe götürdükleri depremzedelerin çok keyifli olduğunu anlatan Özbay, “İnsanlar ister istemez duygulanıyor. Herkes yakınlarını kaybetti. Ben de yakınlarımı kaybettim. Kız kardeşimi, eşini, 21 yaşında genç bir kızımızı kaybettik. Onların acısını paylaşarak biz de acımızı hafifletmeye çalışıyoruz. Kursumuz iki hafta sürecek ve bu müddette aktifliği yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.