ÖKSÜRÜK REFLÜ SEBEBİ MİDİR?

09.01.2022
297
ÖKSÜRÜK REFLÜ SEBEBİ MİDİR?

Öksürüğün gizlediği rahatsızlıklar bütün dünyada KBB poliklinik şikâyetlerinin çok önemli bir bölümünü öksürüğün oluşturduğunu ifade eden Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Şentürk, “Bu anlamda öksürük bir hastalık bulgusu değildir, koruyucu bir reflekstir.

Öksürük; burun, sinüsler, geniz, boğaz, gırtlak, dış kulak yolu, kulak zarı ve yemek borusu girişini ilgilendiren hastalıklarda ortaya çıktığından aile hekimlerinin öksüren bir hastayı ilk gönderdikleri bölüm KBB hastalıklarıdır. Genel olarak öksürüğün yüzde 86’sı geniz akıntısı sendromu, astım, reflü ve uyku apnesi ile ilişkilidir.

KBB hekimine gelen öksürük başvurularının en sık nedeni akut viral solunum yolu enfeksiyonlarına bağlıdır. Uyku apnesi öksürük nedeni uyku apnesinin öksürüğün sık karşılaşılan nedenlerinden biri olduğunu aktaran Dr. Sentürk, “Solunumun, uykuda 10 saniye ve daha uzun süre durması olan apne kısa boyunlu hastalarda daha sık görülmektedir. Hastanın gece uyku sırasında solunumu durur ve soluk alma çabasına girer ve bu durum reflüyü tetikler. Reflü kimyasal etki ile öksürüğü artırdığı gibi astımı da tetikleyerek öksürüğe neden olur. Uyku apnesi olan hastaların yüzde 80’inde reflü de vardır. Gizli reflü mide ile ilgili bulgu vermediğinden genellikle hastalar sorunlarının farkında olmazlar” bilgisini verdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.