HÜNKAR BEĞENDİ TARİFİ

10.01.2022
352
HÜNKAR BEĞENDİ TARİFİ

Hünkar beğendi tarifi, en güzel et yemekleri arasında yer alan nefis bir et yemeği. Ben hünkar beğendi yemeğini mutlaka kemiksiz ve kuş başı edilmiş et ile yaparım. Bol tere yağlı, mis gibi kuzu eti ile harmanlanmış hünkar beğendi yemeğini birde bizim tarifimizle deneyin. Et yemekleri yaparken en çok dikkat etmeniz gereken etin sert olmamasını sağlamaktır. Bunun için ete asla metal kaşık sokmayın ve tuzunu en son yemeğe ilave edin ki etler sertleşmesin. Salçalı yemekler genelde salça kokusunu yok etmek için, salçayı bol bol kavurabilirsiniz. Hünkar beğendi yemeği içinde salçayı iyice kavurursanız salçanın kokusunu yok edersiniz. Hünkarbeğendi hem sunum olarak hem de lezzet olarak nefis bir et yemeği. Üstelik yapılışı açısından da en kolay et yemekleri arasında yer alıyor. İşte size lezzetli hünkar beğendi tarifi.

Hünkar Beğendi Tarifi için malzemeler

1 kg patlıcan
2 çorba kaşığı un
2 çorba kaşığı tereyağı
1,5 su bardağı süt
Yarım kg kuzu eti (kemiksiz, kuşbaşı doğranmış)
1 soğan
1 çorba kaşığı salça
Tuz,
karabiber

Hünkar Beğendi Nasıl Yapılır

Patlıcanları fırında veya ocağın üzerinde kabuklan yanıp, içi yumuşayıncaya kadar közleyin. El dayanacak sıcaklığa geldiğinde elinizle kabuklarını soyun. Çatalla iyice ezin. Bir tencereye 1 çorba kaşığı tereyağı koyun. İçine unu ekleyin ve unun çiğ kokusu çıkıp hafifçe sararıncaya kadar tahta bir kaşıkla karıştırarak kavurun. Bir yandan karıştırmayı sürdürürken diğer yandan sütü azar azar ilave ederek una iyice yedirin. Unun topaklanmasına engel olmak için karıştırmaya ara vermeyin. İçine ezilmiş patlıcanı ekleyin. Bu kez dövercesine karıştırıp sosu ateşten alın. Ara sıra çok kısık ateşte ısıtıp sosu sıcak tutmaya çalışın. Eti ayrı bir tencereye 1 çorba kaşığı tereyağıyla beraber koyun. Et saldığı suyu çektiğinde incecik doğranmış soğanı ilave edin. Et esmerleşip kabuk bağlayıncaya kadar karıştırarak kavurun ve salçayı ekleyin. Salçanın çiğ kokusu çıkana kadar 2-3 dakika daha kısık ateşte kavurmayı sürdürün. Üzerine 2 su bardağı kadar su ilave edip, tencerenin kapağını kapatın. Et yumuşayıp suyun yarısını çekinceye kadar kısık ateşte pişirin. Eti ateşten almaya yakın tuzunu koyup karıştırın. Bir süre daha pişirip ateşten alın. Tabağa önce beğendi sosunu koyun, üzerine etleri yerleştirin. Üzerine karabiber serperek hünkar beğendinizi sıcak servis yapın.

BAŞKA BİR TARİF

Gerekli Malzemeler

• 2 domates veya 1 kaşık domates salçası
• 1 kg patlıcan
• 1 kahve fincanı
• 5 kaşık tereyağı
• Rendelenmiş olarak 1 kahve fincanı kaşar peyniri
• Yarım kilo parça et (Kuşbaşı)
• 1 bardak su
• Un, Tuz
• 4 fincan süt

Hazırlanışı

1- Öncelikle bir tencerede 2 kaşık tereyağını ısıtın. Yağ kızardıktan sonra kuşbaşı biçiminden doğranmış etleri ekleyerek, nar gibi kırmızılaşana dek kızartmaya devam edin.
2- Küçük kesilmiş soğanları katarak, domates salçası ve tuz koyun. İki üç defada olmak üzere 2 bardak sıcak su ilave edin. Etler yumuşak bir hal alıncaya kadar pişirin. Tencereyi ateşten alarak sıcak olarak muhafaza edin.
3- Beğendiyi hazırlamak için küçük bir tencereye tereyağı ile unu koyarak hafif ateşte unu sarartın, iki dakika kavurun. Tencereyi ateşten alın.
4- Diğer taraftan patlıcanları kömür ateşinde veya ocakta kabukları yanarcasına pişirin. Kabuklarını bıçakla soyun. Soyulan her patlıcanı bir tarafa bırakmış olduğunuz unlu yağa katın. Telle dövercesine karıştırın.
5- Sonra patlıcanları tenceresiyle ateşe oturtun. Bunlara iki tatlı kaşığı tuz ile sıcak haldeki sütü yavaş yavaş katın. Bir taraftan da hızlıca karıştırın.
6- Patlıcanları koyuca bulamaç haline gelinceye kadar karıştırın. Sonra rendelenmiş kaşar peyniri katarak iyice karıştırın. Servis tabağının bir tarafına patlıcan beğendiyi koyun, diğer tarafa sıcak etleri yerleştirin.Ve bu şekilde hünkarbeğendi yemeğinizi servis edin.

Related posts:

  1. Bey Beğendi Tarifi
  2. Fırında Nohutlu Patlıcan Yatırma Tarifi
  3. Yuvalama Tarifi
  4. Beğendili Kebap Tarifi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.