ET PAÇASI TARİFİ

10.01.2022
276
ET PAÇASI TARİFİ

Kurban bayramı ertesinde bloglarda baya bir et yemeği tarifi verildi. Kurbanlık etleri değerlendirmek için güzel tariflerle karşılaşmak iyi oluyor. Ben de kurban bayramının son günü yaptığım ve bir Antep yemeği olan et paçasının tarifini vermek istedim. Et paçası adından da anlaşılacağı üzere kelle paçanın et ile yapılanı. Kelle yemeyenler için bir alternatif. Ben aslında uzun süredir haşlama yapmak istiyordum ve bu yüzden koyunun boynunu haşladım, eşim sade yemek istemediği için onun tabağını et paçası olarak hazırladım. Bense sade haşlama yemeyi tercih ettim. Bu yüzden malzeme miktarlarından ziyade yapılışını vereceğim sizlere.

Malzemeler:
Parça siyah et
Sarımsak
Nohut
Tuz,karabiber,limon
Arzuya göre salça veya pulbiber

Hazırlanması
Ben koyunun boynunu kullandım, tüm boynu iyice temizleyip düdüklüye yerleştirdim, 1 bardak önceden ısladığım nohutu ve üzerini 3 parmak geçecek kadar su ile doldurup kefi gelene kadar düdüklünün ağzını kapatmadan pişirmeye başladım. Kaynamaya yakın çıkan kefini kaşıkla alıp düdüklünün ağzını kapattım ve 1 saat kadar pişirdim(düdüklünüze göre bu süre değişir ama etin lif lif ayrılması için etin iyi pişmiş olması gerekiyor).
Et piştikten sonra ayıklayıp küçük küçük didikledim ve tekrar tencerenin içine attım
Bu aşamada eğer salçalı isterseniz salçayı sulandırıp tencerenin içine katmanız lazım. Ezdiğiniz sarımsak, tuz,karabiber,limon suyunu da tencereye ekleyin ve kısa bir süre daha pişirmeye devam edin.
Ya da dilerseniz benim yaptığım gibi tencereye hiç bir baharatı koymadan sadece haşlama et ve suyundan tabaklara alıp sarımsak,limon ve pulbiberini tabağa ilave edebilirsiniz.
Yanında pirinç pilavı ile yenilen bir yemek.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.