Düzenli Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Edinilir ?

05.04.2021
292
Düzenli Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Edinilir ?

Düzenli Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Edinilir ?

Türkiye’de okuma alışkanlığının azlığından şikâyet ederek toplumumuzu sürekli cahillikle veya tembellikle suçlarız oysa okuma alışkanlığı çocuk yaşlarda aileden başlayarak ilkokul sıralarından üniversite sıralarına kadar verilmesi gereken bir alışkanlıktır. Evde hiç kitap okumayan bir anne babanın çocuklarını kitap okumamak ile ilgili suçlaması tamamen bir ironidir. Aynı şekilde okullarda okuma alışkanlığını artıran öğretmenlerin ya da aydınların gençleri okumamakla suçlaması oldukça komik oluyor.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl edinilir oradan başlamak gerekir. Çoğu çocuk etrafından birinin kitap okuduğunu görüp heves eder. İlk kitap okuma alışkanlığının gelişmesi için oldukça önemlidir. Burada görev yine aile ve öğretmenlere düşmekte çocukların sevecekleri kitaplar önererek onları okumaya bağlayabilirler.

Çocuklara yapılan öneriler önemli ancak yanlış önermeler yapmamak gerek mesela “boş zamanlarında kitap oku” yerine “kitap okumak önemli bir faaliyettir bunun için zaman yarat” önerisi daha sağlıklı olacaktır. Herkesin okumaktan zevk alacağı bir kitap türü vardır. Bu türü bulmak kitap okumayı devam ettirmek için yeterli olacaktır. Sevdiğiniz tarzda okuduğunuz kitaplar bir süre sonra tutkunuz haline gelecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.