DUYGULARI ANLAMANIN TEMELİ NEDİR ?

12.08.2022
320
DUYGULARI ANLAMANIN TEMELİ NEDİR ?

Duyguların Üç Bileşeni

  Duyguları gerçekten anlamak için, bir duygunun üç kritik bileşenini anlamak önemlidir. Her öğe, duygusal tepkilerinizin işlevinde ve amacında bir rol oynayabilir.

>Öznel bileşen: Duyguyu nasıl deneyimlediğiniz

>Fizyolojik bileşen: Vücudunuzun duyguya nasıl tepki verdiği

>Etkileyici bileşen: Duyguya tepki olarak nasıl davrandığınız

ÖZNEL BİLEŞEN

  Sinir bozucu bir sınavla karşı karşıya kaldığınızda, iyi performans gösterip göstermeyeceğiniz ve sınavın final notunuzu nasıl etkileyeceği konusunda çok endişe duyabilirsiniz. Bu duygusal tepkiler nedeniyle, çalışma olasılığınız daha yüksek olabilir. Belirli bir duyguyu deneyimlediğiniz için, iyi bir not alma şansınızı artırmak için harekete geçme ve olumlu bir şeyler yapma motivasyonunuz vardır. Ayrıca, olumlu duygular yaşamak ve olumsuz duygular hissetme olasılığını en aza indirmek için belirli eylemlerde bulunma eğilimindesinizdir. Örneğin, size mutluluk, memnuniyet ve heyecan duygusu veren sosyal aktiviteler veya hobiler arayabilirsiniz. Öte yandan, muhtemelen can sıkıntısına, üzüntüye veya endişeye yol açabilecek durumlardan kaçınırsınız.

FİZYOLOJİK BİLEŞEN

  Gergin anlarda stres kaynaklı mide bulantısı, fizyolojik bileşenin en büyük örneğidir. Fizyolojik bileşenin çoğu sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edilir. Sempatik sinir sistemi, vücudun savaş ya da kaç tepkilerini kontrol etmekle görevlidir. Tehlike anında sempatik sinir sistemi direkt olarak sizi o ortamdan uzaklaşmaya yönlendirmektedir.

ETKİLEYİCİ BİLEŞEN

  Diğer insanlarla etkileşim kurduğunuzda, nasıl hissettiğinizi anlamalarına yardımcı olacak ipuçları vermek önemlidir. Bu ipuçları, yaşadığınız belirli duygularla bağlantılı çeşitli yüz ifadeleri gibi beden dili yoluyla duygusal ifadeyi içerebilir. Diğer durumlarda, nasıl hissettiğinizi doğrudan belirtmeyi içerebilir. Arkadaşlarınıza veya aile üyelerinize kendinizi mutlu, üzgün, heyecanlı veya korkmuş hissettiğinizi söylediğinizde, onlara daha sonra harekete geçmek için kullanabilecekleri önemli bilgiler vermiş olursunuz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.