TİHEK’ten emsal karar: Bekara mesken kiralamam diyenlere para cezası!

Bekar olduğu gerekçesiyle konut kiralayamayan M.N.A. ismindeki bir bayan, emlakçı ve konut sahibinin “Bekara mesken yok” kelamları üzerine tahlili TİHEK’e başvurmakta buldu. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), emlakçı ve mesken sahibi karı-kocanın ayrımcılık yasağı ihlali yaptığına hükmederek emlakçı ve konut sahiplerini 10’ar bin lira para cezasına çarptırdı.

TİHEK’ten emsal karar: Bekara mesken kiralamam diyenlere para cezası!

Bekar olduğu gerekçesiyle mesken kiralayamayan M.N.A. ismindeki bir bayan, emlakçı ve mesken sahibinin “Bekara mesken yok” kelamları üzerine tahlili TİHEK’e başvurmakta buldu. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), emlakçı ve konut sahibi karı-kocanın ayrımcılık yasağı ihlali yaptığına hükmederek emlakçı ve mesken sahiplerini 10’ar bin lira para cezasına çarptırdı.

İş nedeniyle öteki bir kente taşınan M.N.A. ismindeki bir bayan, beğendiği bir apartmanın ikinci katındaki daireyi kiralamak istedi. Ancak emlakçı M.N.A.’ya uygar durumunu sordu ve bekar olduğunu duyunca “Aile formunda olacaksa veririz yoksa konut sahibi vermiyor, mesken sahibi aile istiyor” halinde açıklamada bulundu. Aldığı karşılık karşısında büyük bir şaşkınlık yaşayan genç bayan, bir müddet sonra tekrar emlakçıyla irtibata geçerek meskeni görmek istediğini, yaptığının yanlış olduğunu ve konut sahibiyle görüşmek istediğini lisana getirdi. Emlak danışmanı ise görüşme talebini reddederek “Biz yalnızca aracıyız bekara konut vermiyoruz, konut sahibinin isteği bu yönde” biçiminde konuştu.

TİHEK’ten emsal karar: Bekara mesken kiralamam diyenlere para cezası!

Bekara konut vermeyenlere makus haber

Yaşananların akabinde hemen TİHEK’e müracaat eden genç bayan, yanlış muameleye maruz kaldığını öne sürdü. Müracaatı kıymetlendiren TİHEK, emlak danışmanı G.Ş. ile yurt dışında yaşayan konut sahipleri E.U. ve eşi R.U.’dan savunma talebinde bulundu. Muhatap emlak danışmanı; mesken sahipleri E. U. ve R. U. ile ortalarındaki inanç bağı nedeniyle rastgele bir mukavele yapmadıklarını, mesken sahibinin, eski kiracılarının meskene ziyan vermesinden, kirayı vaktinde ödememelerinden ve binanın aile binası olmasından ötürü konutunu aileye kiralamak istediğini belirtti.

TİHEK’ten emsal karar: Bekara mesken kiralamam diyenlere para cezası!

Ev kiralamada yeni dönem

Ev sahiplerinin talebi ile ilan için arayan müşterilere bu tarafta bilgi verdiklerini lakin bekar bireylere mesken kiralanmasına aracılık ettiğini söyleyerek kelamlarını sürdürdü. Kurum, konsolosluk aracılığıyla konut sahiplerinin de görüşünü almak istedi ancak resmi yazıya yanıt gelmedi.

TİHEK’ten emsal karar: Bekara mesken kiralamam diyenlere para cezası!

TİHEK

İDARİ PARA CEZASI VERİLDİ

Müracatı masaya yatıran TİHEK, olayda ayrımcılık ihlalinin yaşandığına hükmederek, şu karara vardı:

“Öncelikle başvuranın, müracaat dilekçesinin ekinde muhatap emlak danışmanı ile yapmış olduğu görüşmenin ekran manzarasını sunduğu görülmüştür. Bu imajda, emlak danışmanının aldığı talimat ile bekâr kiracı kabul edilmediğini belirttiği anlaşılmaktadır. Muhatap mesken sahipleri ile emlak danışmanı ortasında evraka yansıyan rastgele bir emlakçı kira kurul kontratı yahut gibisi bir mukavele yoktur. Fakat muhatap emlak danışmanının, konut sahiplerinin istekleri ile hareket ettiğini tabir etmiş olması dikkate alındığında; ayrımcılık talimatını uygulama kararı istikametinde sorumlu olacağı kanaatine varılmıştır. Muhatap emlak danışmanı, mesken sahiplerinden aldığı talimatla uyguladığı ayrımcı muameleyi kabul ederken, muhatap mesken sahipleri evraka görüşlerini yasal mühleti içinde sunmamıştır. Başvuran tarafından sunulan yazışma içerikleri göz önüne alındığında muhataplar tarafından kendi argümanlarına destek oluşturabilecek rastgele bir bilgi yahut evrakın evraka sunulmadığı görülmektedir. Münasebetiyle, olayda muhatapların ayrımcılık yasağının ihlal edilmediğii ispatlayamadığı sonucuna varılmıştır. Tüm bu konular birlikte değerlendirildiğinde başvuranın uygar hali nedeniyle direkt ayrımcı bir muameleye maruz kaldığı münasebetiyle da eşit muamele unsuru ile ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaatine varılmıştır. Müracaatta ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına, muhataplar hakkında 10’ar bin TL idari para cezası uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK GÖRÜNTÜ:

Bahadır Yenişehirlioğlu AK Parti toplantısından görüntülü paylaşım yaptı! “Yara sarmak için”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.