Hamile Annelerin Alması Gereken Vitaminler

16.12.2021
14
Hamile Annelerin Alması Gereken Vitaminler

Anneler hem kendi sağlıkları hem de 9 ay boyunca karnında taşıdığı yavrusunun sağlığını düşünür. Bunun içinde 9 aylık hamilelik süreci içerisinde hamile annelerin alması gereken vitaminler son derece önemlidir.

Çünkü hamile bir anne, her zamankinden daha fazla miktarda vitamin ihtiyacı hissetmektedir. Hem kendi vücudunun ihtiyacını hem de bebeğinin gelişimi için gerekli olan vitamin ihtiyacını karşılamak annenin görevidir.

Fakat burada büyük bir yanılgıya kapılmamak gerekmektedir. Çift can taşıdığınızı düşünerek yemek oranınızı arttırmanız. Yemek oranı bir annenin yük oranını arttırmakla kalır. Daha fazla bir şey vermez. Bu gibi bir klişenin yerine yeterli miktarda, besin değeri yüksek ve kaliteli besinler tüketerek hem kendiniz için ihtiyaç duyduğunuz besin öğelerini hem de çocuğunuz için ihtiyaç duyduğunuz besin öğelerini almış olursunuz.

Hamilelerin Alması Gereken Vitaminler

Hamile Annelerin Alması Gereken Vitaminler

“Demir” Her Zamankinden Daha Fazla

Annelerin hamilelik sürecinde en fazla ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden biri demirdir. Demir ihtiyacını  her ne kadar yeşil yapraklı bitkilerden alsak da bu NON-HEM demirler vücut tarafından yeterli miktarda emilmez. Bu yüzden bu besinlerden fazla miktarda tüketmemiz gerekmektedir. Bu yüzden hamile bayanların alması gereken demir ihtiyacını hayvansal ürünlerden sağlaması tavsiye edilmektedir. Çünkü hayvansal demir içeren ürünler daha az miktarla daha yüksek demir emilimi sağlayarak, daha fazla fayda sağlar.

Az Miktarda A Vitamini

Fazla miktarda A vitamini alımı ölümcül etkilere yol açabilir. Bu yüzden yeterli miktarda kontrollü bir şekilde A vitamini vücuda alınmalıdır. Çünkü fazla miktarda A vitamini toksik etki gösterir. Karaciğer A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden uzmanlar, hamilelik sürecinde karaciğer tüketimine dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunurlar. Bunun yanı sıra balkabağı, havuç ve kabak gibi sarı ve turuncu renkli meyve-sebzelerde, zengin bir A vitamini kaynağıdırlar. Bu besinleri dikkatli bir şekilde yeterince kullanmalıyız.

Düzenli Olarak C Vitamini

Mandalin, portakal gibi narenciyeler, böğürtlen, ahududu, taze sıkılmış meyve suları, brokoli ve brüksel lahanası gibi sebzeler oldukça fazla miktarda C vitamini kaynağı besinlerdendir.

C vitamini düzenli olarak her gün tüketilmesi gereken vitaminler arasındadır. Çünkü suda çözünebilen C vitaminini, vücudumuzdan idrar yoluyla atmaktayız. Bu yüzden dolayı vücudumuzda depolanamayan C vitamininin faydaları ise oldukça önemli.

Vücudumuzun daha demir emme oranını arttırır. Doğum sonrası süreçte, annenin dokularının iyileşmesinde yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Anne ve bebeği enfeksiyonlara karşı oldukça dirençli hale getirir.

Kalsiyum ve D Vitamini

Hamilelik süreci içerisinde annelerin alması gereken vitaminler arasında, kalsiyum ve D vitamini önemli bir yer tutmaktadır. Süt, süt ürünleri ve soya ürünleri oldukça zengin bir kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır. Bebeğinizin kemik gelişimi için oldukça önemli bir yer tutan kalsiyum ihtiyacınızı düzenli olarak almaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca güneş ışığından D vitamini almayı da unutmayın.

B Grubu Vitaminler

Genel sağlığımızı korumak için oldukça iyi bir seçenek olan B grubu vitaminler anne adaylarının ihtiyaç duyduğu vitaminler arasındadır. Sinir sistemi ve beyin fonksiyonları için oldukça önemli bir eyere sahiptir. B grubu vitaminleri, yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra, fındık, muz, avokado ve mango gibi meyvelerden de alabilirsiniz.

E Vitamini

Hamilelik sürecinde E vitamini bebeğin kas gelişimi ve sinir sisteminin gelişmesine katkıda bulunur. E vitamini yağda çözünebilen bir vitamin olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebepten ötürü E vitamini vücutta depolanabilen bir vitamindir. E vitamini ayrıca göz ve cilt sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Ayrıca vücutta bulunan serbest radikallerin dışarı atılmasında görev alır.

Proteinler

Bebeğin büyümesine yardımcı proteinler, hamilelik döneminde annelerin tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır. Protein bakımından zengin olan et ve tavuk türleri bu dönem içerisinde yemek menülerinde yerini mutlaka almalıdır. Anne karnında bebeğin kas, organ ve kemik gelişimi daha hamileliğin ilk haftalarından itibaren başlar. Bu süreçten itibaren annenin protein ihtiyacı %20 oranında artış gösterir. Her gün yeterli miktar protein almaya özen göstermelisiniz.

Karbonhidratlar

Hamilelik sürecinde almanız gereken iki farklı karbonhidrat türü vardır. Basit ve karmaşık karbonhidratlar farklı besin kaynaklarından vücuda alınabilir. Bu iki tür arasından karmaşık karbonhidratlar daha önemlidir. Kabızlığın önlenmesinde oldukça etkilidir. Makarna, patates, kepekli un ve kahverengi pirinç iyi birer karmaşık karbonhidrat kaynağıdırlar. Basit karbonhidratları ise kekler, hazır şekerli ürünler ve bisküvilerde bulunurlar.

Ayrıca “hamilelerin yememesi gerekenler” başlıklı yazımıza göz atarak, bu önemli süreç içerisinde tüketmemeniz gereken besinleri öğrenebilirsiniz.

Hamilelik süreci hakkında daha detaylı bilgiye wikipedia’nın “hamilelik” başlıklı konusu altından ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.